سیب سلامت - آرشیو 1400/2

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 3088
» بازديد ديروز : 1402
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 4489
» بازديد سال : 3087
» بازديد کل : 8210
» اعضا : 0
» مطالب : 1947

بنابر آمار، نزدیک به ۶۰ درصد افراد جامعه مشکل، ناهنجاری یا نامنظمی در دندان ها و فک های خود دارند که از این بین ۳۰ درصدشان نیاز جدی به درمان ارتودنسی دندان دارند.

ارتودنسی دندان چیست و چه افرادی به آن نیاز دارند؟

ارتودنسی یکی از شاخه های تخصصی دندانپزشکی است که به هماهنگ و صاف کردن دندان ها و فک ها می پردازد. به زبان ساده تر، در این رشته، دندان ها صاف شده و فک ها تراز می شوند. افرادی که یکی از وضعیت های زیر را دارند می توانند برای درمان به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنند:

• کج بودن دندان ها

• شلوغی و ازدحام دندان ها

• وجود فاصله بین دندان ها

• کوتاه و بلند بودن آن ها

• جلوزدگی یکی از فک ها

میانگین هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

البته هنوز به صورت رسمی هزینه های ارتودنسی اعلام نشده اما متخصصان این رشته در کلینیک ها و سایت های خود بنابر روال هر ساله، قیمت ها را به روز کرده اند. هزینه ارتودنسی به صورت بازه ای از ۷ میلیون تومان در حالت ساده شروع شده و در صورتی که نیاز به جراحی فک باشد، احتمالا تا ۲۵ میلیون تومان نیز افزایش خواهد یافت. به طور میانگین هزینه این درمان ۱۶ میلیون تومان است.

قیمت ارتودنسی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مختلفی می توانند روی تعرفه ارتودنسی تاثیر بگذارند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

• نوع مشکل و ناهنجاری: مشکلات و ناهنجاری های جزئی تا متوسط معمولا هزینه درمان کمتری دارند در حالی که مشکلاتی مانند انحراف فک + نامنظمی دندان ها هزینه ها را به شدت افزایش می دهد.

• شدت مشکل بیمار: هرچه مشکل بیمار جدی تر باشد هزینه هم بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال اگر شلوغی دندان ها زیاد باشد و نیاز به کشیدن دندان باشد هزینه بیشتر خواهد شد.

• سن بیمار: ارتودنسی در سنین بالاتر هزینه بیشتری دارد.

• محل زندگی بیمار: در شهرهای کوچک ممکن است هزینه ها به مراتب بیشتر باشد زیرا فضای رقابت کمتر است.

• روش ارتودنسی: روش های درمان ارتودنسی بسیار متنوع هستند و درمان با هر کدام از آن ها نیز هزینه های خاص خود را دارد.  مثلا هزینه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی دیمون بیشتر از هزینه ارتودنسی سرامیکی است.

ارزان ترین روش های ارتودنسی کدامند؟

از میان تمام روش های ارتودنسی، ارتودنسی با پلاک متحرک و شفاف و ارتودنسی ثابت معمولی هزینه کمتری از سایر روش ها دارند. بنابراین اگر می خواهید دندان های خود را با هزینه کمتری ارتودنسی و صاف کنید می توانید درباره ارتودنسی متحرک با پلاک ها شفاف و یا ارتودنسی فلزی معمولی با یک ارتودنتیست خوب صحبت کنید.

دسته : ,
برچست ها :

مراحل ارتودنسی بزرگسالان


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 16

روش درمان ارتودنسی بزرگسالان به گونه ای است که با یک جلسه درمان صورت نمی گیرد، بلکه ارتودنسی بزرگسالان دارای روند درمانی طولانی مدت است که گاهی ممکن است تا سه سال طول بکشد. این روند درمانی توسط پزشک متخصص ارتودنسی برنامه ریزی می شود.

مشاوره اولیه:

ابتدا بیمار مشاوره کوتاهی با پزشک دارد. در این مرحله بیمار تمامی سوالات و نگرانی های خود از روند درمان را با پزشک در میان میگذارد و سپس پزشک موظف است تا توضیحاتی را به طور کلی برای بیمار شرح دهد. این توضیحات شامل مشکل بیمار، روند درمان، عوارض عدم درمان ناهنجاری و فواید درمان است. این کار باعث می شود تا بیمار ترس از درمان نداشته باشد و نسبت به کار پزشک اعتماد کافی پیدا کند. در نهایت باید به بیمار دستور تهیه فتوگرافی پزشکی و رادیولوژی لازم را بدهد.

معاینه تخصصی بیمار:

در این مرحله پزشک باید بر اساس مدارک پزشکی موجود مجدد به معاینه تخصصی دندان و فک بیمار بپردازد. باید وضعیت فکی بیمار بررسی دقیق شود، گاهی برای تشخیص بهتر از سی تی اسکن و ساخت مدل دیجیتالی از دندان های بالا و دندان های پایین و بررسی اکلوژن بیمار لازم است. معاینات باید با دقت بیشتری انجام گیرد زیرا بر اساس همین معاینات است که برنامه ریزی درمانی شکل می گیرد.

برنامه ریزی درمان:

با توجه به معاینات انجام شده کوتاه ترین راه و موثرترین راه درمان ارتودنسی بزرگسالان به آنها پیشنهاد داده می شود و یک برنامه ریزی در مورد زمان های مراجعه و شیوه درمان و طول درمان به بیمار ارائه می شود. همچنین در این مرحله درباره تمامی هزینه ها با بیمار باید صحبت شود.

راهنمای رعایت بهداشت دهان و دندان:

برای موثر واقع شدن درمان ارتودنسی بزرگسالان همکاری بیمار در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است در نتیجه دستیاران پزشک نکات مهم در این زمینه را به بیمار توضیح می دهند.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی یا کامپوزیت

قرار دادن دستگاه ارتودنسی:

اصلی ترین بخش درمان قرار دادن دستگاه ارتودنسی است. بر روی هر یک از دندان یک براکت قرار می گیرد. این مرحله از حدود نیم ساعت تا چند ساعت طول می کشد. به هنگام نصب دستگاه ارتودنسی هیچ گونه آسیبی به لثه ها و یا دندان ها وارد نمی شود و دردی احساس نمی شود ولی امکان دارد طی 4 ساعت پس از نصب دستگاه درد احساس شود که بعد از گذشت هفت روز درد کاهش می یابد.

تاثیر دستگاه ارتودنسی:

طولانی ترین بخش درمان زمان تاثیر گذاری دستگاه ارتودنسی دندان  است که ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول بیانجامد. این طول درمان با توجه به شدت و پیچیدگی دندان ها و سن بیمار و ساختار صورت نیز بستگی دارد. بعد از نصب دستگاه متخصص باید هر چهار یا هشت هفته یکبار به بررسی دستگاه ارتودنسی بپردازد و تنظیمات مجددی بر روی آن قرار دهد تا میزان تاثیر گذاری مثبت آن را بررسی نماید.

نگهداری و معاینات منظم:

زمانی که دندان ها در جایگاه درست خودشان قرار گرفتند و نتیجه مثبتی ارائه دادند متخصص ارتودنسی دستگاه را از روی دندان شما بر می دارد اما این به معنی پایان دوره درمان نیست. برای آنکه احتمال بازگشت دندان ها به موقعیت اول به وجود نیاید با توجه به تشخیص متخصص باید تا مدت ها از نگهدارنده ها استفاده شود. برای بررسی بهتر باید سه تا شش ماه پس از اتمام درمان به متخصص مراجعه کنید.

منایع :

https://www.orthoblog.ir/

https://www.orthodentist.ir/


دسته : ,
برچست ها :

جدیدترین قیمت و هزینه ارتودنسی


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 15

درست کردن ناهماهنگی های دهان و فک نیازمند روش های ارتودنسی دندان( ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک و...)  است و اکثر این روش ها بسیار زمانبر و پرهزینه هستندجدا از طولانی بودن مدت زمان ارتودنسی، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند که هزینه های اصلاح عدم تراز دندان ها و فک را افزایش میدهند. به خاطر همین موضوع هزینه ارتودنسی دندان معمولا زیاد است و شاید خیلی از افراد به این خاطر اقدام به صاف کردن و اصلاح ناهماهنگی های دندانی خود نکنند. اما اگر شما دندان هایی ناصاف، شلوغ و نامرتب دارید بدون در نظر گرفتن قیمت ارتودنسی دندان حتما اقدام به درمان کنید. در این مقاله با هزینه های شاخه ارتودنسی و عوامل تاثیر گذار روی این هزینه ها و بهترین متخصصین ارتودنسی آشنا می شویم

چرا قیمت ارتودنسی را نمی گویند؟

احتمالا بارها و بارها در اینترنت عباراتی مانند قیمت یا هزینه خدمات دندانپزشکی مانند هزینه ایمپلنت دندان، هزینه لمینت دندان و … را جستجو کرده اید اما هیچگاه نتوانسته اید قیمت و حدود هزینه هیچکدام را پیدا کنید زیرا اصولا هیچ جایی هزینه ها را درج نمیکنند. در خصوص ارتودنسی نیز قضیه به همین شکل است. اما چرا؟

چرایی این موضوع را باید در عوامل تاثیر گذار بر روند درمان ها و پروسه های ارتودنسی جستجو کرد. مشکل هر شخص و شدت آن، منحصر به فرد است. اینطور نیست که همه افرادی که به یک کلینیک دندانپزشکی یا مطب یک متخصص ارتودنسی بروند با یک روش درمان شوند و یا تمام مراحل درمان مشابه هم باشد. برخی ها مشکلات جزئی دارند و برخی دیگر مشکلات بسیار شدید که حتی ممکن است نیازمند عمل جراحی فک باشند. بنابراین نوع دستگاه های ارتودنسی بکار رفته برای اصلاح مشکل و همچنین مدت زمان درمان نیز متفاوت خواهد بود. همه این ها باعث میشود قیمت ارتودنسی متغییر باشد و تنها با مراجعه حضوری به یک متخصص ارتودنسی و بعد از ارزیابی های حرفه ای قابل برآورد باشد.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی سرامیکی

چه عواملی بر روی قیمت و هزینه ارتودنسی تاثیر می گذارند؟

در بالا گفته شد که هیچ جا یک قیمت ثابت برای ارتودنسی عنوان نمیکنند زیرا بسته به  عوامل  مختلفی هزینه ارتودنسی دندان متفاوت است. شما با دانستن این فاکتورهای تاثیر گذار میتوانید محدوده ای از قیمت ها را در اختیار داشته باشید. مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت ارتودنسی دندان عبارتند از:

سن و سال بیمارنوع مشکلشدت مسکلمدت زمان درماننوع سیستم ارتودنسی یا تجهیزات بکار رفته در طول درماننوع پوشش بیمه (معمولا بیمه تکمیلی)شخص متخصص ارتودنسی دندانمحدوده جغرافیایی شماتغییرات و نوسانات ارزی (برای برخی از دستگاه های ارتودنسی خارجی و وارداتی)و ….

هر روش ارتودنسی دندان چه قیمتی دارد؟

با در نظر گرفتن مهمترین فاکتورهای عنوان شده در بخش قبل، ما به معرفی شناخته شده ترین روش های ارتودنسی دندان میپردازیم و قیمت ارتودنسی دندان با هر کدام را به صورت حدودی درج خواهیم کرد. دقت کنید که این قیمت ها حدودی هستند و صرفا حداقل و حداکثر هزینه ارتودنسی دندان را شامل میشود.

منبع : مجله ارتودنسی دندان

دسته : ,
برچست ها :

پرسش‌های متداول ارتودنسی نامرئی


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 14

روزانه چند ساعت باید از بریس‌ها استفاده کنم؟

طبق مشاهدات ما، بریس‌های ارتودنسی نامرئی، هنگامی که روزی 20 تا 22 ساعت استفاده شوند و تنها برای خوردن، آشامیدن هر چیزی به جز آب، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از دهان خارج شوند، بیشترین تأثیر را خواهند داشت. این بریس‌ها باید شب‌ها هنگام خواب از دهان خارج شوند.

 هر چند وقت یک‌بار باید به ارتودنتیست مراجعه کنم؟

طبق روال معمول، از شما خواهیم خواست تا هر شش تا هشت هفته یک‌بار به کلینیک ارتودنسی دندان  مراجعه کنید. این مراجعات برای این صورت می‌گیرند که ارتودنتیست مطمئن شود درمان شما مطابق برنامه‌ریزی‌های قبلی پیش می‌رود.

درمان چقدر طول می‌کشد؟

طول دوره درمان به شدت مشکل بستگی دارد و تنها پزشک معالج می‌تواند مدت آن را تعیین کند؛ با این حال، درمان به طور متوسط 12 تا 18 ماه طول می‌کشد.

آیا در طول درمان محدودیتی در زمینه مصرف خوراکی‌ها وجود دارد؟

خیر. به دلیل متحرک بودن بریس‌های نامرئی، شما می‌توانید در طول درمان هر چیزی که تمایل داشتید بخورید یا بنوشید. در واقع، شما باید برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی (به جز آب) بریس‌ها را از دهان خارج کنید. برخلاف دستگاه‌های ارتودنسی فلزی سنتی، در حین استفاده از این بریس‌ها، هیچ محدودیتی در زمینه مصرف غذاها یا میان وعده‌های مورد علاقه‌تان نخواهید داشت، مگر آنکه پزشک دستور دیگری بدهد. البته، برای حفظ سلامت دندان‌ها و بوی خوش دهان حتماً باید بعد از هر وعده غذا پیش از قرار دادن مجدد بریس‌ها در دهان، دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

آیا سیگار کشیدن باعث لک زدن بریس‌ها می‌شود؟

توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) سیگار نکشید زیرا می‌تواند باعث تغییر رنگ و لک زدن بریس‌ها شود.

آیا می‌توانم هنگام استفاده از بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) آدامس بجوم؟

خیر. آدامس به بریس‌ها می‌چسبد. کلاً، توصیه می‌کنیم برای تمامی خوراکی‌ها و میان وعده‌ها بریس‌ها را از دهان خارج کنید.

نحوه تمیز کردن بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) چگونه است؟

شما می‌توانید بریس‌ها را با استفاده از مسواک و خمیردندان و آبکشی آن‌ها با آب ولرم تمیز کنید.

درمان چه موقع کامل می‌شود؟

در اینجا نیز مانند سایر درمان‌های ارتودنسی برای صاف ماندن دندان‌های درمان شده، باید از نگه‌دارنده‌ها استفاده کنید. متخصص ارتودنسی، از میان نگه‌دارنده‌های ثابت یا دائمی و یا نگه‌دارنده‌های شفاف، که شبیه به بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) هستند، یکی را توصیه خواهد کرد.

چگونه از ریتینرها و دندان‌های جدید خود مراقبت کنیم؟

بهداشت دندانی شما هنگامی که از ریتینرها استفاده می‌کنید به اندازه همان هنگامی که از الاینرها استفاده می‌کردید اهمیت دارد. مسواک و نخ دندان برای حداقل یک بار در روز ضروری است. اگر از ریتینرهای مدل "تری" استفاده می‌کنید، از مصرف نوشیدنی‌های داغ در زمانیکه ریتینر در دهان شماست بپرهیزید. با مصرف این نوشیدنی ممکن است به ریتینر آسیب برسانید و آن به درستی روی دندان‌های شما قرار نگیرد.

آیا ارتودنسی شفاف برای کودکان نیز مناسب است؟

ارتودنسی شفاف  برای کودکان نیز همانند ارتودنسی بزرگسالان وجود دارد، ولی تنها در صورتی که تمام دهان‌های دائمی کودک بطور کامل درآمده باشد. پزشکان توصیه می‌کنند تا از ارتودنسی شفاف برای نوجوانان استفاده شود، که در واقع نوعی از ارتودنسی شفاف طراحی شده برای کودکان و نوجوانان است. ضمناً این الاینرها دارای یک "نشانگر انطباق" دارند که در واقع یک نقطه کوچک آبی رنگ روی الاینر است که در هنگام استفاده کودک از آن می‌توانید مطمئن شوید که او به درستی الاینر را در دهان خود گذاشته است.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی سریع

دسته : ,
برچست ها :

رفع مشکلات دندان بدون سیم کشی با اینویزیلاین شفاف


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 14

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) ارتودنسی با بریس‌های نامرئی تکنیکی است که بدون نیاز به بریس‌های سیمی ثابت، و تنها با استفاده از بریس‌های متحرک شفاف که به صورت سفارشی و مطابق نیازهای شما به منظور مرتب کردن دندان هایتان ساخته می‌شود.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)، که در انجام آن از گرافیک رایانه‌ای سه‌بعدی پیشرفته استفاده می‌شود، شامل یک سری بریس است، که تک تک آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند دندان‌ها را به تدریج و با دقت حرکت دهند. معمولاً هر ست از این بریس‌ها به مدت یک هفته به صورت تمام وقت روی دندان‌ها قرار گرفته و تنها باید برای خوردن، نوشیدن و مسواک زدن از دهان خارج شوند.

این بریس‌ها، که ظاهری شبیه به قاب‌های سفید کننده دندان دارند، عملاً نامرئی بوده و از یک ماده ترموپلاستیک ساخته می‌شوند که منحصراً برای درمان‌ انواع ارتودنسی نامرئی طراحی شده است. در اینجا، برای شما نیز یک سری بریس نامرئی سفارشی ساخته خواهد شد که دندان‌هایتان را مطابق مراحل تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی حرکت خواهند داد.

مزایای ارتودنسی نامرئی

بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) عملاً نامرئی هستند. سبک زندگی شما هر چه که باشد، بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) برایتان مناسب خواهند بود زیرا موقعی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، هیچ کس متوجه وجودشان نخواهد شد.

بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) متحرکند. در اینجا، برخلاف بریس‌های ثابت در طول درمان می‌توانید بریس‌ها را برای خوردن یا نوشیدن هر چیزی که دوست دارید از دهان خارج کنید. همچنین می‌توانید جهت رعایت بهداشت دهان و دندان و حفظ بوی خوش دهانتان، بریس‌ها را از دهان خارج کنید و مثل همیشه دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ بکشید.

هیچگونه براکت یا سیم فلزی وجود ندارد که باعث ناراحتی مخاط دهانتان شود، و این یکی از مزایای این تکنیک نسبت به استفاده از بریس‌های قدیمی است.

از آنجا که در مراجعات طول درمان نیاز به تنظیم هیچ فلز یا سیمی نیست، قاعدتاً زمان کوتاه‌تری را در مطب خواهید بود.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) به شما امکان می‌دهد تا قبل از شروع درمان، علاوه بر برنامه درمان، نتایج آن را نیز به صورت مجازی ببینید، که این باعث می‌شود پیشاپیش بدانید بعد از درمان‌ ظاهر دندان‌هایتان چگونه خواهد بود. یعنی، به جای تصور وضعیتی که دندان‌هایتان بعد از درمان خواهند داشت، می‌توانید نتیجه را عملاً ببینید.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی متحرک

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه و قیمت ارتودنسی نامریی (اینویزیلاین) برابر با هزینه بریس‌های سنتی است. در مورد این درمان نیز، مانند هر درمان پزشکی دیگر، تنها پزشک می‌تواند با توجه به برنامه درمانی که بر اساس نیازهای شما طراحی می‌کند، هزینه را دقیقاً تعیین نماید. سایر عوامل تأثیرگذار در هزینه درمان عبارتند از پیچیدگی نیازهای درمانی شما، موقعیت جغرافیایی کلینیک، سطح تجربه پزشک، پوشش بیمه ارتودنسی شما، و عوامل دیگری که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌شوند. گاهی اوقات، پیچیدگی درمان قیمت نهایی آن را بیش از پیش افزایش می‌دهد

منبع : مجله ارتودنسی دندان

دسته : ,
برچست ها :

آیا کودکان می توانند ارتودنسی نامرئی داشته باشند ؟


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 14

بین مدرسه، ورزش، و دورهمی دوستان، ارتودنسی نامرئی آخرین چیزیست که کودک می خواهد آن را به جای بندهای فلزی (ارتودنسی ثابت) انجام دهد.

خبرهای خوب این است که به زودی کودکان هم می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند. ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، جایگزینی نامرئی برای بریس های فلزی میب اشد که به درمان دندان های کودکان و صاف کردن دندان ها می پردازد؛ بدون اینکه ناراحتی بریس های سنتی را داشته باشد.

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین چگونه کار می کند؟

اینویزیلاین یک روش نامرئی برای صاف کردن دندان ها بدون استفاده از بریس های فلزی می باشد. این نوع ارتودنسی از یک سری الاینرهای سفارشی و شفاف ساخته شده که برای جابجایی آرام دندان های کودکان ساخته شده است. اینویزیلان مزایای بسیاری دارد که مزایایی را در زندگی روزمره به همراه دارد. این مزایا عبارتند از :اجازه به کودکان در خوردن غذاهای مورد علاقه شان و لذت بردن آن ها از این موضوعاجازه به کودکان به جهت راحت تر مسواک زدن و نخ دندان کشیدنشان که طبیعتا بهداشت دهانی بهتری هم به دنبال دارد.تاثیری روی عملکرد کودک در فعالیت های ضروی و زیاد ندارد.یک پلاستیک صاف و نرم می باشد که کمتر دیده شده حساسیتی در لثه یا گونه ها ایجاد کند.دندان های کودک را بدون اینکه قابل توجه باشند، صاف می کند.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی سریع هزینه ارتودنسی چه قدر است ؟

چه سنی برای انجام اینویزیلاین کودکان خوب است؟

هیچ سن خاصی نیست که تعیین کند برای انجام ارتونسی اینویزیلاین کودک مناسب باشد. دندانپزشک قادر خواهد بود که تعیین کند کودکتان واجد شرایط انجام اینویزیلاین می باشد یا خیر. در صورتی که دندان های کودک به طور کامل بدون هیچ گونه مشکل دندانی مثل پوسیدگی، رشد کرده باشند، احتمالا اجازه انجام ارتودنسی شفاف را خواهند داشت. تقریبا اوایل ۱۲ سالگی می تواند انجام شود.

چگونه بفهمیم که اینویزیلاین برای کودک مناسب است یا خیر؟

بسته به سن و خصوصیات کودک می توان تصمیم گرفت که اینویزیلاین روی او موفقیت آمیز بوده یا خیر. الاینرهای اینویزیلاین باید ۲۳ ساعت در روز بروی دندان ها باشند و تنها زمان خوردن و مسواک زدن می توانند درآورده شوند. بسیاری از دندانپزشکان بریس های سنتی را برای کودکان کوچکتر توصیه می کنند، چون دیگر نیازی به برداشتن و به زور گذاشتن الاینرها قبل و بعد از غذا نیست. چون ممکن است موقع درد و ناراحتی مدام آن را دربیاورند. اگر می دانید که کودکتان چنین مشکلاتی را ندارد، بهترین گزینه درمانی برای صاف و یکدست کردن دندان هایشان همین اینویزیلاین است.

منبع : مجله ارتودنسی دندان

دسته : ,
برچست ها :

ارتودنسی متحرک ، هزینه و قیمت آن


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 14

دندان پزشک متخصص در ارتودنسی متحرک از پلاک های متحرک استفاده می نماید.این پلاک ها می توانند یه به صورت تهایی و یا همراه با ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار بگیرند.فرد خود می تواند پلاک های متحرک را در داخل دهان خود قرار دهد یا آن ها را از دهان خود خارج کند.چون ارتودنسی به وسیله خود فرد قابل حرکت می باشد ،به این روش ارتودنسی متحرک گفته می شود.ارتودنسی متحرک را به دو دسته کلی تقسیم بندی می کنند گروه اول شامل پلاک های متحرک ساده جهت حرکات جزئی دندانی و گروه دوم هم شامل پلاک متحرکی که جهت برطرف کردن ناهنجاری های فکی مانندعقب بودن فک پایین یا بالا مورد استفاده قرار می گیرد.در روزهای ابتدای استفاده از پلاک متحرک امکان دارد مشکلاتی از قبیل ،مشکل تکلم ،ترشح زیاد آب دهان و …برای بیمار به وجود آید که اغلب پس از چند روز رفع می شوند.

از ارتودنسی متحرک اغلب برای برطرف نمودن مشکلات جزئی مانند جلوگیری از مکیدن شست یا اصلاح انحراف کم دندان ها و برای درمان جزئی مورد استفاده قرار می گیرد و این پلاک را تنها در زمان غذا خوردن ،مسواک زدن و یا نخ کشیدن دندان ها از دهان خارج می کنند.در ضمن امکان دارد که دندانپزشک به فرد توصیه نماید که در انجام برخی فعالیت ها مانند نواختن یک ساز بادی و یا دوچرخه سواری ارتودنسی را از دهان خود خارج سازد.در واقع می توان گفت که نتیجه ای که از ارتودنسی متحرک به دست خواهد آمد تا حد زیادی به همکاری خود بیمار بستگی دارد.و چنانچه بریس های ارتودنسی متحرک بر اساس توثیه پزشک معالج مورد استفاده قرار نگیرد ،این امکان وجود دارد که نتوان به نتایج مورد نظر از ارتودنسی متحرک دست پیدا کرد در ضمن احتمال برئز عوارض ارتودنسی نیز در این شرایط می رود.بیمار حتما باید به توصیه های پزشک معالج خود مو به مو عمل نماید.

به غیر از اینکه از پلاک های متحرک می توان برای درمان مشکلات جزئی دندان ها استفاده کرد بلکه می توان از آن ها بعد از ارتودنسی ثابت ،جهت حفظ موقعیت جدید دندان ها نیز استفاده نمود.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی نامرئی ارتودنسی پیشگیری

هزینه و قیمت ارتودنسی متحرک به چه میزان می باشد؟

باید بگوییم که هزینه ارتودنسی متحرک  برای افراد مختلف ،متفاوت می باشد ،میزان این هزینه به عوامل مختلفی مانند مشکل دندان ها ،و تعداد پلاک های مورد استفاده بستگی دارد .در ضمن میزان این هزینه به تجربه و مهارت پزشک متخصص ارتودنسی و منطقه جغرافیای هم بستگی دارد.افراد برای اینکه بدانند که میزان دقیق این هزینه برای ان ها به چه میزان می باشد باید نخست به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشند تا توسط یک دندان پزشک مجرب مورد معاینه قرار بگیرند و سپس هزینه ارتودنسی برای آن ها مشخص شود.

منبع : مجله ارتودنسی دندان

دسته : ,
برچست ها :

نگهدارنده ارتودنسی ثابت


تاریخ انتشار پست : 1400/2/29 بازدید : 14

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی دندان  ابزاری برای نگه داشتن دندانها در جای خود و جلوگیری از حرکت کردن آنهاست. نگهدارنده ارتودنسی ثابت معمولا پس از در آوردن براکت ارتودنسی از دهان، به دندانها چسبانده میشود تا تمام وقت کار کند و از دستاوردهای درمان ارتودنسی شما محافظت نماید.

هنگامی که دندانها حرکت داده میشوند و به وضعیت جدیدی میرسند، استخوان و بافتهای رشته ای متصل کننده دندان به استخوان که رباط پریودنتال نام دارد و همچنین عضله های اطراف دندان نیاز به فرصت دارند تا با وضعیت جدید سازگار شوند و به تعادل برسند. بنابراین باید در این مدت، دندانها به طریقی در جای خود نگه داشته شوند. نگهدارنده دو نوع ثابت و غیر ثابت یا متحرک دارد. همیشه ارتودنتیستها با پایبندی بیمار به استفاده از نگهدارنده غیر ثابت مشکل دارند. بیماران و به خصوص کودکان معمولا درست از وسیله دهانی غیر ثابت استفاده نمیکنند و دائم آن را در می آورند. این کار نتایج درمان را به خطر می اندازد. به همین علت بسیاری از ارتودنتیستها از نگهدارنده ثابت استفاده میکنند تا مرحله حفظ نتایج درمان ارتودنسی وابسته به همکاری بیمار نباشد. این نوع ریتینر در فک پایین در واقع یک سیم استیل تابیده است که با چسب مخصوص به سطح پشتی دندانهای جلویی تا نیش چسبانده میشود.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی نامرئی

سیم نگهدارنده ارتودنسی ثابت چگونه وصل میشود؟

برای بیمارانی که الگوی اسکلتی عمودی دارند، سیم استیل تابیده از دندان نیش سمت راست تا دندان نیش سمت چپ کشیده میشود اما در افرادی که الگوی نرمال و افقی دارند این سیم از دندان آسیاب کوچک اول یک طرف دهان تا طرف دیگر، چسبانده میشود.

طراحی چسباندن سیم از دندان آسیاب کوچک اول راست تا همین دندان در سمت چپ، باعث میشود بخش جلوی دهان به بخش عقب دهان گره خورده و به هم مرتبط شوند در نتیجه از بازگشت دندانها به اوربایت شدید (جلو آمدن بیش از حد دندانهای جلویی بالایی) جلوگیری میشود. چسباندن سیم ریتینر از نیش تا نیش، باعث میشود دندانهای جلویی و نیش در اوپن بایت (به هم نرسیدن دندانهای جلویی در هنگام بسته بودن فکها) تمایل اندکی به بیرون زدن بیشتر از لثه، داشته باشند. در همه موارد تک تک دندانهای محدوده ریتینر، به سیم چسبانده میشوند.

وصل کردن همه دندانهای جلو به سیم باعث میشود بتوان به مدت طولانی دندانها را در جای خود نگه داشته و ارزیابی کرد. اگر تنها دندانهای نیش به سیم وصل باشند، در صورتی که به هر دلیلی چسب بین دندان و سیم باز شود و بیمار فورا برای چسباندن مجدد آن مراجعه نکند، بقیه اتصال سیم نیز جدا میشود و ممکن است بیمار آن را تصادفا ببلعد یا استنشاق کند اما اتصال سیم به همه دندانهای جلویی نیش تا نیش، از بروز چنین حادثه ای جلوگیری میکند. از طرف دیگر، تنها چسبانده دو دندان نیش (یا آسیاب کوچک) در طرفین محدوده مورد نظر باعث نمیشود از چرخش یا حرکت دندانهای بین این دو، جلوگیری شود. بهترین راه چسباندن سیم به همه دندانهای محدوده مورد نظر (جلوی دهان) می باشد.

بر خلاف براکت که هر چهار تا هشت هفته یک بار باید به ارتودنتیست مراجعه میکردید، در مورد ریتینر معمولا هر سه تا شش ماه یک بار کافیست.

نکات مهم پیش از انتخاب نوع نگهدارنده ارتودنسی

پیش از دراوردن براکت و تعیین نوع نگهدارنده، باید سابقه پزشکی و دندانپزشکی بیمار مرور شود. باید مشخص شود بیمار میتواند بهداشت دهان را رعایت کند. باید اطمینان حاصل شود بیمار مشکل پزشکی جدی ندارد. روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید به بیمار آموزش داده شود. بیمار باید مسئولیت مراقبت از ریتینر را بر عهده بگیرد و از مصرف زیاد خوراکیهای شیرین و عاداتی مانند جویدن ناخن، جویدن مداد و خوردن یخ پرهیز نماید. همچنین بیمار باید بداند در صورت بروز هر گونه مشکلی در نگهدارنده ارتودنسی (مثلا شل شدن یا جدا شدن آن) باید فورا با ارتودنتیست تماس بگیرد. توجه به هزینه درمان ارتودنسی نیز امری ضروری است.

منبع : مجله ارتودنسی دندان

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد