سیب سلامت - آرشیو 1400/12

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 3088
» بازديد ديروز : 1402
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 4489
» بازديد سال : 3087
» بازديد کل : 8210
» اعضا : 0
» مطالب : 1947

آیا کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی ضروری است؟


تاریخ انتشار پست : 1400/12/18 بازدید : 0

باید گفت که نمی توان یک بله یا خیر قطعی را به عنوان جواب آن ارائه کرد. زیرا ضروری بودن یا نبودن کشیدن دندان در شروع یا طول درمان ارتودنسی کاملا به شرایط خاص دندان های شما و نتیجه ای دارد که از ارتودنسی انتظار دارید.

چه زمانی دندان باید کشیده شود؟

در کل، انجام درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان بسیار راحت تر است. اما در بعضی شرایط و برای رسیدن به اهداف ظاهری و لبخندی زیبا و سالم، متخصص ارتودنسی تصمیم به کشیدن یک یا چند دندان می گیرد. در ادامه درباره این شرایط بیشتر می خوانید.

دندان های شلوغ

در برخی موارد، تعداد دندان ها نسبت به اندازه قوس دندانی (محل رویش دندان ها)، صورت و فک ها زیاد است. قوس دندانی را می توان کمی بزرگتر کرد. اما این امکان به دلیل ساختار استخوانی دهان، اجزای صورت و اندازه دندان ها محدود است. پس برای صاف و مرتب کردن دندان ها باید از تعداد دندان ها کاست.اوربایت یا آندربایت شدید

هنگامی که برخی از دندان های شما بیرون زده اند، جابجایی آنها در موقعیت مناسب کار بسیار دشواری است. شاید کشیدن برخی از دندان ها تنها راه برای ایجاد فضای بیشتر و در نتیجه، تغییر موقعیت یا تراز کردن دندان ها باشد. در این صورت، با خیال راحت می توان منتظر حاصل شدن نتیجه دلخواه بود.

ناهماهنگی فک ها

در بیشتر موارد، هدف از انجامارتودنسی چیزی ورای مسائل زیبایی است. فک بالا و پایین بعضی از افراد به درستی روی هم قرار نمی گیرد یا باهم مطابقت ندارد. گاهی فرم فک به گونه ایست که دندان ها جلوه زیبایی ندارند. در تمامی این شرایط، کشیدن یک یا چند دندان به  متخصص ارتودنسی این اجازه را می دهد که فضای بیشتری برای کار کردن و ایجاد فک های هماهنگ و ظاهری جذاب داشته باشد.

مشکلات دندانی

گاهی شرایط یک دندان به گونه ای است که نمی توان با هیچ یک از روش های ارتودنسی مشکل آن را برطرف کرد. این دندان ‌ها معمولاً به حدی بیمار هستند که حتی اگر هنوز عمق مشکل آنها از ظاهر مشخص نباشد، در وقت اضافه زندگی می‌کنند. کشیدن این دندان ها قبل از انجام کارهای ارتودنسی از درد زیاد و نیاز به درمان مداوم جلوگیری می کند.

سایر موارد ضرورت کشیدن دندان

دلایل دیگری هم می توانند باعث شوند که حتما یک یا چند دندان برای تکمیل درمان ارتودنسی کشیده شوند. این دلایل را به اختصار بیان می کنیم.

فک برای جا به جا کردن همه دندان ها به اندازه کافی بزرگ نیست

یک دندان نسبت به بقیه بدفرم، به طور نامناسبی بزرگ یا کوچیک است

یک دندان به دلیل شلوغی دندان ها یا روی هم قرار گرفتن آنها آسیب دیده یا خراب شده

صاف کردن دندان ها بدون کشیدن یکی یا چند تا از آنها دوام چندانی نخواهد داشت

بیشتر بخوانید : ارتودنسی نامرئی

دسته : ,
برچست ها :

3 راهکار برای کم کردن هزینه ارتودنسی


تاریخ انتشار پست : 1400/12/18 بازدید : 0

در شهر خود ارتودنسی کنید

پروسه ارتودنسی به گونه ای است که باید به صورت دوره ای به پزشک خود مراجعه کنید تا ارتودنسی ثابت را دوباره بر اساس موقعیت جدید دندان ها تنظیم کند و اگر ارتودنسی نامرئی دارید، الاینرهای جدید را دریافت کنید. به همین دلیل، بهتر است که یک متخصص ارتودنسی خوب در شهر خود پیدا نمایید تا هزینه رفت و آمد به هزینه ارتودنسی تان اضافه نشود.

. به دانشکده های دندانپزشکی مراجعه کنید

اگر واقعا شرایط مالی مناسبی برای انجام درمان ارتودنسی ندارید و از طرفی، دندان های کج و نامرتب ظاهر و عملکرد دندان ها را بر هم زده، به دانشکده های دندانپزشکی مراجعه کنید. در این مراکز، ارتودنتیست های آینده در حال کار آموزی هستند. البته یک سوپروایزر و فرد با تجربه ناظر بر روند کاری آنها خواهد بود. به دلیل آنکه ارتودنسی شما به دست یک فرد تحت آموزش انجام می شود، هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد.

. مراقب بریس ها و الاینرها باشید

پس از آنکه دندان ها را ارتودنسی کردید، باید مراقب بریس ها و یا الاینرها باشید. غذاهایی که پزشک آنها را ممنوع کرده نخوردید، الاینرها و ارتودنسی متحرک را بعد از درآوردن از دهان گم نکنید و به آرامی مسواک بزنید. آسیب به بریس ها و الاینرها باعث می شود که هزینه مضاعف متحمل شوید. علاوه بر این، رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان ارتودنسی ضروری است. در غیر اینصورت، دچار عفونت لثه یا پوسیدگی دندان می شوید. این مشکلات دوره درمان را طولانی تر می کنند و به تبع آن، باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید. ترمیم و برطرف کردن این مشکلات هم هزینه ای گزاف در پی دارد.

شما و فرزندتان لایق یک لبخند سالم و با اعتماد به نفس هستید. اجازه ندهید مسائل مالی آن را از شما بگیرند. با استفاده از این راهکارها هزینه ارتودنسی را به گونه ای مدیریت نمایید زیرا ارتودنسی از آنچه شما تصور می کنید می تواند به صرفه تر باشد.


دسته : ,
برچست ها :

کسانی که دندان های شلوغ و روی هم قرار گرفته ای دارند، برای تمیز کردن دندان های خود با مشکل مواجه می شوند. در این افراد، ارتودنسی بهترین روش صاف و مرتب کردن دندان ها و جلوگیری از خرابی آنهاست. ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی سیمی معمولی دو مورد از معروف ترین دستگاه های این درمان هستند. اما آیا این روش ها هم منجر به پوسیدگی دندان می شوند؟ کدام یک روش ایمن تری است و آسیب کمتری به دندان ها می زند؟

ارتودنسی نامرئی و پوسیدگی دندان

زمانی که متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد شما می توانید از پلاک های شفاف برای صاف کردن دندان های خود استفاده کنید، یکی از نگرانی های فرد پوسیده شدن دندان ها زیر پلاک ارتودنسی است. بر اساس تصور بعضی افراد، الاینرها از چرخش بزاق در میان دندان ها جلوگیری می کنند و همین موضوع باعث بی دفاع شدن دندان ها در برابر باکتری ها می شود. اما حقیقت چیز دیگری است.

اگر شخص در مراقبت از الاینرها و رعایت بهداشت دهان و دندان کوتاهی کند، پوسیدگی دندان را تجربه خواهد کرد. به بیان دیگر، ارتودنسی نامرئی به خودی خود منجر به پوسیدگی و خرابی دندان نمی شود. در واقع، ارتودنسی نامریی در میان همه روش های ارتودنسی کمتر منجر به پوسیدگی دندان می شود. فراموش نکنید که این الاینرها متحرک بوده و در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانید آنها را از روی دندان ها بردارید.

اگر بعد از خوردن غذا، مسواک نزده الاینرها را در جای خود قرار دهید، بزاق نمی تواند کمکی به کنده شدن باقی مانده غذا از بین دندان ها کند. و این تکه ها در همانجا محبوس شده و مواد معدنی دندان ها را از بین می برند.

ارتودنسی سیمی و پوسیدگی دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان زمانی که بریس و ارتودنسی فلزی روی دندان ها دارید، اهمیت دو چندان دارد. حذف حتی یک وعده از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن می تواند شما را در معرض خطر پلاک یا از بین رفتن مواد معدنی دندان قرار دهد. این مسئله باعث ایجاد لکه های سفید بعد از برداشتن ارتودنسی می شود. ساده ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به طور مرتب توسط دندانپزشک و دکتر ارتودنسی ویزیت شوید. معاینات منظم به تشخیص زودهنگام مشکلات کمک می کند.

بیشتر بخوانید : هزینه ارتودنسی

دسته : ,
برچست ها :
هزینه لمینت دندان

گفتیم که لمینت ها پوسته های نازکی برای اصلاح طرح لبخند هستند.  بنابراین آن ها فقط برای پوشش دندان هایی که در طرح لبخند مشاهده می شوند مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی ما فقط می توانیم از لمینت ها برای دندان های جلویی استفاده کنیم که در مجموع 16 عدد هستند. اگر فرض کنیم هزینه هر واحد لمینت دندان برابر با 3 میلیون تومان باشد یعنی برای اصلاح کامل طرح لبخند با لمینت ها ما میبایست دست کم 48 میلیون تومان پرداخت کنیم.

و فراموش نکنیم که این مبلغ حداقل هزینه ای است که ما برای لمینت ها در نظر گرفتیم زیرا هزینه ها ممکن است به ازای هر واحد به 5 تا 6 میلیون تومان نیز برسد. بنابراین درمانی هزینه بر خواهد بود.

هزینه ارتودنسی

ارتودنسی دندان مانند لمینت ها صرفا یک درمان واحد نیست. ما روش های مختلفی در ارتودنسی داریم که با کمک آن ها دندان ها را مرتب می کنیم. مثلا ما در دسته بندی ارتودنسی ثابت حداقل 5 روش درمان داریم. در دسته بندی ارتودنسی متحرک دست کم 3 نوع داریم و ....

بنابراین هزینه درمان هر کدام نیز متفاوت خواهد بود و نمی توانیم بگوییم که هزینه ارتودنسی دندان مانند هزینه لمینت ها یکسان است. به صورت بازه ای هزینه ارتودنسی دندان می تواند از 5 میلیون تومان شروع شده و به ازای هر دو فک به 40 میلیون برسد که این یعنی در بیشتر موارد این هزینه کمتر از اصلاح کامل طرح لبخند با لمینت دندان است.

کدام روش برای اصلاح طرح لبخند من مناسب تر است؟

همه چیز بستگی به سن و سال شما و نوع مشکلی دارد که در حال حاظر شما با آن مواجه هستید. چنانچه سن و سال شما کم است و شما با مشکل نامنظمی دندان ها به هر نحوی روبرو هستید برای منظم کردن دندان ها و اصلاح طرح لبخند بهتر است ارتودنسی کنید زیرا دندان های نامظنم در طول زمان و با افزایش سن تمایل دارند کج تر و نامنظم شوند.

حتی اگر سن و سال شما زیاد است و به شدت نامنظی فکی و دندانی دارید باز هم بهترین روش درمان برای شما ارتودنسی دندان است. اما چنانچه شما نامنظمی خفیف دندانی دارید و مایل نیستید ارتودنسی را امتحان کنید بهترین گزینه برای شما لمینت خواهد بود. اما در هر صورت برای انتخاب مطمئن تر، بهتر است پیش از انتخاب هر کدام از روش های نامبرده حتما با یک دندانپزشک متخصص صحبت کنید.

دسته : ,
برچست ها :

4 روش اصلی و موثر برای درمان دندان درد در خانه


تاریخ انتشار پست : 1400/12/15 بازدید : 0

البته روش ها خانگی که می توانند به بهبود درد دندان کمک کنند زیاد هستند اما ما سعی کرده ایم که ساده ترین و دم دست ترین روش های ممکن را توضیح دهیم که در اغلب خانه ها در دسترس هستند.

1. مصرف داروهای مسکن بدون نسخه

بهترین روش برای تسکین سریع و فوری دندان درد مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و سایر قرص ها یا کپسول های آرام کننده دیگر است. این داروها اغلب بدون نسخه هستند و مدت کوتاهی پس از مصرف می توانید تا حد زیادی از دردی که تجربه می کنید خلاص شوید.

2. استفاده از خواص میخک

اگر هر شکلی از میخک در آشپزخانه خود دارید، و هیچ داروی مسکن دیگری ندارید حتما به فکر تسکین درد با کمک میخک باشید. میخک به عنوان بهترین روش خانگی برای تسکین دندان درد، خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و بی حس کنندگی دارد.

شما می توانید با 3 روش زیر تا حد زیادی درد خود را کاهش دهید:

یک تکه میخک را بدون له کردن یا جویدن مستقیماً روی دندانی که درد می کند قرار دهید. میخک را بین دو دندان فشار دهید و دهان خود را ببندید. بین 3 تا 5 دقیقه اینکار را انجام دهید.

از میخک آسیاب شده خمیر درست کنید و چند قطره روغن زیتون به آن اضافه کنید. این خمیر را مستقیماً روی دندان بمالید.

اگر روغن میخک دارید، استعمال آن بر روی دندان ساده ترین روش تسکین دندان در خواهد بود. چند قطره روغن (نه زیاد!) را روی یک گلوله پنبه بریزید و آن را روی دندان یا محل درد قرار دهید. اگر از این روش برای کمک به کاهش درد کمک میگیرید حتما مراقب باشید که روغن را قورت ندهید.

با هر یک از این روش ها، خواص فوق العاده طبیعی میخک به کاهش درد و تسکین دهان شما کمک زیادی خواهد کرد.

3. استفاده از پیاز خام

پیاز نیز مانند میخک دارای خواص ضد باکتریایی است و می تواند با از بین بردن میکروب های ایجاد کننده عفونت، درد دندان شما را کاهش دهد. یک تکه پیاز خام را روی دندانی که درد می کند قرار دهید یا اگر خیلی درد نمی‌کند، پیاز را چند دقیقه بجوید که به آزاد شدن آب آن و کاهش درد کمک می کند. حتما از یک پیاز خام که تازه خرد شده استفاده کنید تا بهترین نتیجه را در بر داشته باشد.

4. جویدن مقداری سیر

مانند میخک و پیاز، سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی و تعداد زیادی اهداف دارویی دارد. اگر از بوی بد دهان مرتبط با سیر ناراحت نمی شوید، این درمان قطعا ارزشش را دارد! یک یا دو حبه سیر را بجوید تا آب آن ها آزاد شده و با تاثیر گذاشتن روی دهان و دندان به کاهش درد منجر شود.

اگر به دلیل درد دندان نمی توانید حبه های سیر را بجوید نگران نباشید شما می توانید آن را خرد کرده یا تبدیل به خمیر کنید. سپس سیر خورد یا خمیر شده را روی دندانی که درد می کند قرار دهید.

همچنین می توانید چند عدد میخک را له کنید و مقداری نمک به آن اضافه کنید تا یکدست شود و به همراه سیر له شده برای مدتی روی ناحیه آسیب دیده بگذارید. ترکیب سیر، نمک و میخک در مجموع اثر ضد باکتریایی بسیار قوی دارد که به کاهش عفونت و درد کمک می کند.

دسته : ,
برچست ها :

متخصصین ارتودنسی جهت منظم کردن دندان های لمینت یا روکش شده ترجیح می دهند از ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف استفاده کنند. درمان با این روش بسیار ساده و بدون محدودیت است. با کمک الاینرهای شفاف نه آسیبی به روکش و لمینت می رسد و نه به خود دندان ها.

ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف در واقع به شیوه ای از مرتب شدن دندان ها گفته می شود که بیمار مجموعه ای از پلاک یا قالب های دندانی پلاستیکی را به ترتیب هر 2 هفته یکبار روی دندان های خود قرار می دهد. تا زمان استفاده از آخرین قالب دندان ها کاملا مرتب می شوند.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

درمان با این روش تقریبا مانند درمان های دیگر است ولی هزینه آن مقداری کمتر در نظر گرفته می شود. هزینه ارتودنسی نامرئی به ازای هر فک می تواند بیشتر از 5 میلیون تومان باشد.

چرا ارتودنسی ثابت برای دندان های روکش شده مناسب نیست؟

ارتودنسی ثابت یعنی استفاده از براکت ها و سیم های فلزی جهت مرتب کردن دندان ها. در این روش براکت ها که قطعات گیره مانند کوچکی هستند از ابتدا تا انتهای درمان به سطح دندان ها متصل شوند. سپس از میان براکت ها یک سیم قوس دار عبور داده می شود. نیروی ارتودنسی از سیم به براکت و از آنجا به تاج و در نهایت به ریشه دندان منتقل می شود.

اگر دندان شما روکش یا لمینت شده باشد، می تواند تحت تاثیر این نیرو، آسیب ببیند. در وهله اول با بیشتر شدن نیرو امکان افتادن روکش یا لمینت بیشتر می شود. در بدترین حالت نیز این دو ترمیم ممکن است دچار شکستگی شوند. اما اگر ارتودنسی نامرئی صورت بگیرد احتمال شکستگی یا افتادن روکش و لمینت به شدت کاهش پیدا می کند.

احتمال اینکه لمینت، روکش یا پرکردگی دندان من با ارتودنسی آسیب ببیند چقدر است؟

اگر یک لمینت، روکش یا پرکننده سالم بوده و اصولی نصب شده باشد، انجام درمان ارتودنسی آسیبی به روکش یا روکش وارد نمی کند. ما از تکنیک های دقیق برای اتصال دستگاه ها به این ترمیم ها استفاده می کنیم. همچنین پس از درمان، بریس ارتودنسی با دقت برداشته می شود تا از آسیب نامطلوب به ترمیم جلوگیری شود.

دسته : ,
برچست ها :

ایمپلنت ها و ارتودنسی دندان هر دو گزینه ای عالی برای به دست آوردن لبخند زیبا و سالمی هستند که همیشه آرزویش را داشتید.

با این حال، این دو روش و درمان ممکن است با هم تداخل داشته باشند به این معنی که به صورت همزمان نمی توان آن ها را در نظر گرفت و باید به صورت مجزا اما با اولویت بندی انجام شوند.

خواندن این مقاله به ۲ گروه پیشنهاد می شود. گرول اول افرادی هستند که اکنون ایمپلنت دارند و به فکر ارتودنسی هستند و گروه دوم افرادی هستند که دندانی از دست رفته دارند و به فکر انجام ارتودنسی نامرئی یا ثابت و کاشت ایمپلنت می باشند. این مطلب را تا انتها بخوانید تا به پاسخ سوالات خود برسید.

اگر هنوز ارتودنسی و ایمپلنت انجام نداده اید دست نگه دارید!

به افرادی که نامنظمی دندانی دارند (خفیف تا شدید) و از طرفی یک یا چند دندان خود را از دست داده اند توصیه می شود که ابتدا با یک دندانپزشک و ترجیحا یک مختصص ارتودنسی صحبت کنند.

متاسفانه شمار زیادی از افرادی که در چنین شرایطی قرار دارند بدون توجه به این توصیه سریعا به یک متخصص ایمپلنت مراجعه می کنند و از روی نا آگاهی یا توصیه نادرستِ متخصصِ ایمپلنت، فوری مجاب می شوند که ایمپلنت بکارند و چه بسا مبالغ هنگفتی نیز بابت این درمان به متخصص پرداخت می کنند. اما این کار درستی نیست زیرا اصولا اولین مراجعه شما باید سنجیده و نزد متخصص ارتودنسی صورت بگیرد.

چرا قبل از کاشت ایمپلنت باید متخصص ارتودنسی را ببینم؟

در بیشتر افرادی که نامظنی دندانی دارند نیاز است تا یک یا چند دندان بسته به نظر و صلاحدید متخصص ارتودنسی کشیده شوند. گاهی اوقات بیماران تمام دندان های خود را دارند و مجبور می شوند حتی تا ۴ دندان خود را بکشند تا فضای کافی برای به حرکت در آوردن دندان های دیگر فراهم شود. در واقع کشیدن دندان های اضافی نه تنها ضرورت داد که هیچ عارضه و عیب و ایرادی نیز در پی نخواهد داشت.

اگر شما شخصی باشید که یک یا چند دندان خود را از دست داده اید و نامنظمی دندانی نیز دارید ممکن است با انجام درمان ارتودنسی، فضاهای خالی بین دندان های شما با مرتب و نزدیک شدن دندان های کج به هم بسته شود و اصلا نیازی به کاشت ایمپلنت نباشد.

اگر خوش شانس باشید که با ارتودنسی جای خالی دندان ها بسته شوند دیگر ایمپلنت نمیکارید. اما اگر متخصص تشخیص دهد که با اتمام درمان ارتودنسی ممکن است یک جای خالی وجود داشته باشد بعد از منظم شدن کامل دندان ها می توانید ایمپلنت بکارید. 

بنابراین اولویت درمان با ارتودنسی است یا ایمپلنت؟

بله همانطور که متوجه شدید، در هر صورت افراد بهتر است قبل از کاشت ایمپلنت ارتودنسی انجام دهند زیرا ممکن است اصلا نیازی به ایمپلنت نباشد. اما در صورت نیاز به ایمپلنت نیز بهتر است در صورتی که دندان های نامرتبی دارید ابتدا ارتودنسی انجام دهید و سپس با خیال راحت اقدام به کاشت ایمپلنت کنید.

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

در صورتی که با منظم شدن دندان ها نیازی به ایمپلنت نباشد، می توانید فقط با پرداخت هزینه ارتودنسی نامرئی یا ثابت (بسته به نظر متخصص و ترجیح خودتان) به لبخند ایده آل و مرتب خود برسید. حداقل هزینه ارتودنسی 5 میلیون به ازای هر فک است.

اگر اول ایمپلنت بکارم بعد ارتودنسی انجام دهم چه اتفاقی رخ می دهد؟

دندان طبیعی خودمان یک خاصیت طبیعی دارد و آن خاصیت این است که تحت تاثیر جویدن، به مرور زمان از ریشه به مقدار کمی جابجا می شود. همین خاصیت باعث شده که بتوان به کمک ارتودنسی، دندان های کج را از ریشه منظم کرد. با این حال ایمپلنت اینگونه نیست.

ایمپلنت دندان پس از قرار گرفتن در جای خود (در استخوان فک) مانند دندان طبیعی قابل جابجایی یا تنظیم نیست. در صورت تلاش برای به حرکت در آوردن ایمپلنت ها به استخوان فک و دندان های مجاور آسیب می رسد. بنابراین چنانچه شما قبل از ارتودنسی ایمپلنت بکارید، در صورت کج بودن دندان ها و نیاز منظم شدنشان، نمی توانید ارتودنسی انجام دهید و اگر درمان شما شروع شود، سرانجام نصفه و نیمه بدون موفقیت کامل به اتمام رسیده یا شکست می خورد.

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد