سیب سلامت - آرشیو 1399/3

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 3060
» بازديد ديروز : 1402
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 4461
» بازديد سال : 3059
» بازديد کل : 8182
» اعضا : 0
» مطالب : 1947

قنداق کردن نوزادقنداق کردن نوزاد به چه معناست؟


تاریخ انتشار پست : 1399/3/31 بازدید : 27

قنداق کردن نوزاد به معنای پیچیدن راحت  نوزاد در یک روکش است تا گرم و امن نگهش دارد؛ و او را از بازتاب یکه خوردن توسط  خودش مواظبت می کند؛ در چند روز اول زندگی اش احساس امنیت و گرما کند تا ترموستات درونی بدنش با محیط اطراف وفق پیدا کند. حتی به آرام نگه داشتن نوزاد کمک می کند.

این روزها در بیمارستان درباره قنداق کردن هم قدری می آموزند. این روش را امتحان کنید. البته قبل از آن مطمئن شوید که کودک گرسنه، خسته یا خیس نیست. قنداق کردن به نوزاد قرار می دهد مخصوصا وقتی خیلی عصبی شده باشد؛ یا حتی وقتی به شبه مکانی به تنگی و امنیت رحم نیاز دارد.

اگر قنداق را انتخاب کردید حواستان باشد که به صورت صحیح آن را انجام دهید. قنداق کرد با پیچیدن نوزاد به صورت تنگ باعث می شود تا پاها به پایین کشیده شوند و باعث شل شدن مفاصل و آسیب غضروف های مفصل کپل گردد، که به بی قوارگی می انجامد.

بی قوارگی کپل در حال رشد در نوزادان رایج است. پزشک شما نوزاد را هنگام تولد و ویزیت غربال می کند.سابقه خانوادگی، زایمان طبیعی ودختر بودن نوزاد ریسک بدقوارگی کپل را افزایش می دهد.

برای جلوگیری از بی قوارگی هنگام قنداق کردن، مطمئن شوید فضای کافی در انتهای قنداق که نوزاد بتواند پاهایش را به بالا و بیرون خم کند وجود داشته باشد.

وقتی که نوزاد یک ماهه شد شاید بخواهید تا قنداق کردن در بیداری را متوقف کنید، این با تحرک و رشد نوزادان بزرگتر تداخل دارد. اما اشکالی ندارد موقع خوابیدن یا چرت زدن در صورتی که به خواب راحت او می انجامد قنداق شود. انجمن پزشکان اطفال آمریکا توصیه می کند که قنداق کردن را تا زمانی که کودک دو ماهه مشود متوقف کنید یعنی درست زمانی که او شروع به غلت زدن می کند.

برای مطالعه بیشتر: رشد کودک شش ماهه

چگونه نوزاد را قنداق کنیم؟

میتوانید تصاویر مربوط به قنداق کردن نوزاد را مشاهده کنید. برای جستجوی انگلیسی از عبارت how to swaddle a baby   استفاده کنید.

یک روکش را روی زمین مسطح مانند الماس پهن کنید و گوشه ی بالایی آن را حدود ۶ اینچ به تا داخل تا بزنید تا یک گوشه ی راست پیدا کند.

نوزاد را به کمر روی آن قرار دهید جایی که لبه ی بالای آن در سطح شانه اش باشد.

دست راست نوزاد را پایین بیاورید. سمت راست پارچه را نیز روی آن بکشید طوری که سینه و بازو پوشانده شوند. برای سمت دیگر نیز تکرار کنید.

پایین پارچه را آزاد و شل ببندید.مطمئن شوید که پاها به بالا و بیرون خم میشوند و کپل می توتند حرکت کند و پاهایش به صورت طبیعی باز می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشد کودک یک ماهه تا کودک یک ساله می توانید به سایت بهداشت و سلامت نسخه مراجعه کنید و تنها با چند کلیک محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

دسته : ,
برچست ها :

چگونه بهترین جراح لاغری را پیدا کنم؟(بخش اول)


تاریخ انتشار پست : 1399/3/31 بازدید : 29

برخی از ملاک هایی که میتوانند به شما در پیدا کردن یک پزشک و جراح متخصص چاقی کمک کند عبارتند از:

نظرات و تجربه بیماران

یکی از بهترین راه ها برای پیدا کردن بهترین جراح لاغری پرس و جو از بیماران و مراجعان آن جراح است. اگر جراح در شبکه های اجتماعی فعالیت دارد یا وبسایت اختصاصی دارد میتوانید به بخش نظرات مراجعان و بیماران مراجعه کنید تا نظرات آن ها را ببینید. اگر بتوانید چندتا از بیمارانش را پیدا کنید که نور علی نور است. زیرا میتوانید هم نتایج را از نزدیک ببینید و هم بازخورد واقعی از بیمار دریافت کنید.

نتایج قبل و بعد از عمل

هیچ چیز اندازه یک عکس نمیتواند به شما در پیدا کردن بهترین جراح چاقی کمک کند. تنها کافیست عکس های قبل و بعد بیمارانش را ببینید تا ببینید چه قدر در کارش موفق بوده. هرچه شمار بیمارن و عکس های قبل و بعد بیشتر بود قطعا میتواند به عنوان بهترین روی آن جراح حساب کرد.

تسلط بر همه روش های جراحی لاغری

به طور کلی، جراحی لاغری یک روش نسبتاً بی خطر است و بیشتر بیمارانی که این عمل را انجام داده اند بدون عارضه و با درصد موفقیت بالا توانسته اند چاقی خود را درمان کنند. دو روش متداول و پرطرفدار جراحی چاقی که بیشتر از همه مورد استقبال بیماران قرار گرفته اند عمل اسلیو معده و بای پس معده هستند.

بهترین جراح لاغری نه تنها باید به این دو روش محبوب تسلط کامل داشته  باشد، بلکه باید به تمام روش ها و تکنیک های محتلف جراحی چاقی مسلط باشد. تا بتواند بسته به شرایط بیمار و پیچیدگی های عمل، بهترین روش را برای درمان چاقی بکار ببرد. سایر روش های شناخته شده ای که یک متخصص جراحی لاغری خوب باید بتواند برای بیماران خود انجام دهد عبارتند از:

بای پس رودهپلیسه معدهمینی بای پس معدهساسی بای پس معده باندینگ معدهبالونو …

تعداد بیماران و شمار عمل هایی که انجام شده

بجز دروس آکادمیک و دوره های تخصصی گذرانده شده، مهمترین چیزی که میتواند باعث شود یک جراح بهترین شود، تعداد عمل بالای موفق و کسب تجربه فراوان است. این جراح به ازای هر بیمار و به ازای هر عمل، تجربه زیادی اندوخته، با مشکلات زیادی مواجه شده و راه حل کنترل و مدیریت شرایط را بیشتر یاد میگیرد. اگر پزشک جراحی تعداد زیادی عمل انجام داده که اکثر آن ها موفق بوده اند دست دست نکنید و به مطب او مراجعه کنید.

دسترسی به جراح

نحوه دسترسی به بهترین جراح چاقی را فراموش نکنید. بهترین جراحان معمولا سعی میکنند هم در فضای مجازی و هم در مطب خود به راحتی در دسترس بیماران خود باشند. اگر جراح وبسایت داشته باشد و در شبکه های اجتماعی فعال باشد، نشان دهنده این است که به بیماران خود اهمیت میدهد و از هر بستری برای آگاهی بخشی به بیماران خود استفاده میکند.

دسته : ,
برچست ها :

گرچه محبوبیت شدید جراحی کاشت مو نشان می‌دهد که تعداد بسیار زیادی از افراد می‌توانند از شر تاسی سر خود نجات یابند و مجددا شاهد رویش موهای خود باشند حقیقت این است که به غیر از تاسی سر عوامل دیگری در تعیین مناسب بودن شما برای کاشت مو نقش دارند. اگرچه تاس بودن یک عامل بسیار مهم است اما موارد دیگری نیز وجود دارند که باید یک متخصص کاشت مو خوب و بیمار در نظر بگیرند تا بتوانند به نتایج مورد انتظار دست ‌یابند.

سن

اگرچه در عمل کاشت مو محدودیت سنی وجود دارد، سن هنوز نقش مهمی در این فرایند ایفا می‌کند و افرادی که سی سال به بالا  دارند بهترین گزینه برای کاشت مو محسوب می‌شوند برخی از متقاضیان در اوایل جوانی دچار ریزش مو می‌شوند و ترجیح می‌دهند هرچه زودتر تحت درمان قرار بگیرند

نوع ریزش مو

بهترین متقاضیان برای ریزش مو افرادی هستند که دچار ریزش موی سر مردانه یا تاسی زنانه شده اند. این حالت یک اختلال ژنتیکی است که بخش‌هایی از سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولا بیمار بانک موی بسیار خوبی از فویل‌های سالم دارد. در عوض افرادی که تاسی آنها فاقد الگوی مشخص است متقاضی مناسبی برای کاشت مو نخواهند بود زیرا بانک موی مناسبی ندارند.

ارزیابی ریزش مو

به طور کلی، شدت ریزش مو دربیماران نقش بسیار مهمی را در مناسب بودن یا نبودن آنها برای کاشت مو و موجود بودن فولیکول‌های سالم برای کاشت ایفا میکند. بدون شک برای انتقال موهای سالم از بخش دهنده به بخش گیرنده بیمار باید فولکول‌های سالم داشته باشد.

وضعیت سلامت عمومی

از آنجایی که کاشت مو یک نوع عمل جراحی است، بیمار باید از سلامت عمومی مناسب برخوردار باشد تا بتواند متقاضی مناسبی برای درمان باشد. ورزش‌کردن به صورت منظم، داشتن رژیم غذایی سالم، مراقبت از خود و انتخاب سبک زندگی سالم از مواردی هستند که نقش بسیار مهمی را در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. این امر به تسریع فرایند بهبود پس از کاشت مو کمک می‌کند.

هرچه انعطاف پذیری پوست سر بیشتر باشد،بهتر است

هرچه پوست سر شل‌تر باشد، فرایند انتقال و کاشت فولیکول‌های جدید راحت‌تر انجام می‌شود. بنابراین، اگر پوست سر شما سفت است به احتمال زیاد متقاضی مناسبی برای درمان نخواهید بود.

دسته : ,
برچست ها :

التهاب پوست یا جوش نوزادی


تاریخ انتشار پست : 1399/3/27 بازدید : 25

التهاب پوست چیست؟

این جوش‌ها یا بثورات پوستی لکه لکه حداقل ۵۰% از نوزادان طبیعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این وضعیت به طور معمول ۲ تا ۵ روز پس از تولد نشان داده می‌شود. این التهاب مسری نیست. برای اطلاع در مورد ویژگی‌های التهاب پوست به مقاله‌ی راهنمای بصری برای جوش‌ها و مشکلات پوستی کودکان مراجعه نمایید.

علائم و نشانه‌ها

هر جایی روی بدن کودک به جز کف دست‌ها و پاها به دنبال برآمدگی‌های کوچک زرد یا سفیدی باشید که توسط پوست قرمز احاطه شده است. این پرآمدگی ها ممکن است در یک ناحیه ظاهر شده و سپس به سرعت به ناحیه‌ی دیگری انتقال پیدا کنند.

برای مطالعه بیشتر : رشد کودک شش ماهه

چه چیزی باعث اِلتهاب پوست می‌شود؟

علت این التهاب ناشناخته است.

درمان اِلتهاب پوست

به هیچ نوع درمانی نیاز نیست. التهاب پوست به خودی خود در عرض چند هفته برطرف می‌شود و تا زمانی که کودک یک ماهه میشود و یا نهایتا زمانی که کودک چهار ماهه میشود ، تمام علائم آن به طور کامل برطرف می‌شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشد کودک یک ماهه تا کودک یک ساله می توانید به به سایت بهداشت و سلامت نسخه مراجعه کنید.

دسته : ,
برچست ها :

عوارض اسلیو معده، آیا این عمل عوارض هم دارد؟


تاریخ انتشار پست : 1399/3/27 بازدید : 24

مانند هر عمل جراحی دیگری، در عمل جراحی اسلیو معده هم عوارض و خطرات احتمالی وجود دارد. البته به عقیده بهترین جراحان لاغری ،در صورتی که همه چیز خوب پیش برود (یعنی بیمار واقعا کاندید مناسب عمل باشد، جراح چاقی پزشک خوبی باشد و بیمار همه توصیه ها را رعایت کند) میتوان از بروز تمام عوارض عمل اسلیو معده جلوگیری کرد.

عوارض جانبی و احتمالی این عمل مربوط به تغییرات و دستکاری هایی میشود که جراح لاغری و تیمش در بدن بیمار  و سیستم گوارش او، به منظور درمان چاقی انجام میدهند. اما بیشتر این عوارض جانبی با رعایت توصیه ها توسط بیمار قابل پیشگیری است. البته توجه کنید که در بسیاری موارد مقصر بروز عوارض جانبی، بیمار نیست. بلکه خود جراح است که اطلاعاتی در مورد چگونگی جلوگیری از بروز چنین عوارض جانبی به بیمار نداده است.

به همین دلیل ما اصرار داریم که مهم نیست چه کسی عمل لاغری شما را انجام خواهد داد، اگر متخصص جراحی لاغری انتخابی شما، تمام نکات و توصیه های لازم را به شما میدهد و همواره با دلسوزی هوای شما را دارد به او اعتماد کنید. اما به طور کلی ما عوارض عمل اسلیو معده را در دو دسته زیر قرار میدهیم:

عوارض مرتبط با خود عمل

و عوارض ناشی از عدم آموزش صحیح بیمار

شایعترین عوارض جراحی اسلیو معده مرتبط با خود عمل (عوارض کوتاه مدت)

ریفلاکس معده به مری (ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل)

تغییر مزه و طعم دهانکاهش تحمل سرماکاهش تحمل به الکلکمردردنشست از معده

عوارض جانبی که به راحتی قابل پیشگیری هستند (عوارض بلند مدت)

ریزش موتهوع و استفراغاسهالتغییر الکوی حرکت روده هاکمبود انرژی
دسته : ,
برچست ها :

در طول فرآیند کاشت مو چه اتفاقی رخ می­دهد؟


تاریخ انتشار پست : 1399/3/26 بازدید : 25
بعد از این که پوست سر شما به صورت کامل تمیز شد، یک متخصص کاشت مو خوب  با کمک یک سرنگ کوچک، بخش مورد نظر از سر شما را بی­حس می­کند. سپس، با استفاده از چاقوی جراحی یک بخش دایره­ای از پوست سر شما که مو دارد را برمی­دارد. بعد از آن، پوست سر را بخیه می­زند. جراح با کمک لنزهایی برای بزرگ نمایی و یک چاقوی جراحی تیز، آن بخش برداشته شده از پوست را به بخش­های کوچک­تری تقسیم می­کند. وقتی کاشت مو در این بخش­ها انجام شد، بعدا فرآیند رشد مو در این بخش­ها به صورت طبیعی صورت می­گیرد. جراح با کمک یک تیغ یا سرنگ در نواحی آن بخش از پوست سر که قرار است کاشت م در آن انجام شود، حفره­های کوچکی ایجاد می­کند. به آرامی در این حفره­ها مو کار گذاشته می­شود. در طول جلسه درمانی، یک جراح ممکن است صدها و حتی شاید هزاران مو بکارد. بعد از انجام پیوند تا چند روز، آن بخش از سرتان که مورد درمان قرار گرفته پانسمان می­شود. یک جلسه کاشت مو ممکن است چهارساعت و شاید حتی بیش­تر طول بکشد. ده روز بعد از جراحی، بخیه­های شما برداشته می­شوند. برای این که سرتان به پرپشتی کامل مد نظرتان برسد، شاید به سه یا چهار جلسه نیاز داشته باشید. جلسات با فواصل چند ماهه صورت می­گیرند تا هر یک از فرایند­های کاشت با بهبودی کامل به سرانجام برسند.
دسته : ,
برچست ها :

کریپتورکیدیسم یا بیضه های پایین نیامده : زمانی که یک یا هر دو بیضه به صورت کامل در کیسه بیضه پایین نمی آید، این اختلال شکل می گیرد.

چه چیزی این مشکل را ایجاد می کند؟

تئوری های زیادی درباره علت بیضه های پایین نیامده وجود دارد. بعضی موارد شامل فشار درون شکمی کاهش یافته طی سه ماهه سوم بارداری برای بیرون راندن بیضه ها از حفره شکم به کیسه بیضه است. بعضی احساس می کنند که ممکن است مقدار کاهش یافته هورمون مردانه مثل تستسترون طی پایین آمدن بیضه وجود داشته باشد. با این حال هیچ تئوری یکسانی در جواب علت بیضه های پایین نیامده وجود ندارد.

آیا خطر نازایی یا مشکلات دیگر در نتیجه این شرایط وجود دارد؟

اگر بیضه ها تنها در یک طرف پایین نیامده باشد، میزان باروری مشابه با جمعیت معمول است. اگر بیضه پایین نیامده در هر دو طرف وجود داشته باشد، بیشتر داده های اخیر نشان می دهد که باروری تقریبا ۶۵ تا ۷۰ درصد است. خطر سرطان بیضه در مردان بزرگسالی که تاریخچه بیضه پایین نیامده داشته اند، افزایش می یابد.

آیا جراحی برای اصلاح این شرایط ضروری است و اگر هست چه زمان؟

اگر بیضه تقریبا در نه ماهگی در کیسه بیضه نباشد، جراحی برای قراردادن بیضه در کیسه بیضه جایی که در آن به صورت نرمال رشد و نمو خواهد داشت، ضروری است. اگر بیضه غیر قابل لمس باشد، این عمل معمولا در شش ماهگی انجام می شود.

چه زمان باید با جراح مشورت کنیم؟

عموما اگر کودک بیضه پایین نیامده داشته باشد، ما دوست داریم کودک را در زمان مناسب برای خانواده ویزیت کنیم. مثلا از زمانی که کودک دو ماهه است تا زمانی که کودک شش ماهه می شود  زمان خوبی برای ارزیابی اولیه این موقعیت توسط جراح است.

آیا داروهایی وجود دارد که بتواند برای پایین آوردن بیضه ها استفاده شود؟

خیر

آیا علائم خطری وجود دارد که باید مراقبت آنها باشم؟

بله- بیشتر پسر ها با بیضه های پایین نیامده فتق دارند که با بیضه پایین نیامده همراه است. اگر تورم یا حساسیت به لمس در ناحیه وجود داشته باشد که نشان دهنده فتق باشد، این حالت نشان می دهد که جراحی باید بلافاصله انجام شود زیرا این نوع فتق می تواند به صورت بالقوه به بیضه آسیب بزند یا باعث از بین رفتن آن شود. به ندرت یک بیضه پایین نیامده می تواند بچرخد و تورم و درد ایجاد کند.

به دنبال ترخیص از بیمارستان، چه زمان می خواهید که دوباره کودک من را ویزیت کنید؟

بعد از ترخیص، ما زمانی که کودک سه ماهه می شود دوباره او را ارزیابی می کنیم.

برای مطالعه بیشتر : رشد کودک یک ساله

دسته : ,
برچست ها :

مزایای عمل اسلیو معده


تاریخ انتشار پست : 1399/3/26 بازدید : 23

انجام این عمل مزایای بسیار زیادی برای افراد چاق دارد اما اجازه بدهید که به صورت خلاصه به معرفی تعدادی کمی از مزایای عمل اسلیو معده بپردازیم:

برار مطالعه بیشتر :جراحی ساسی معده

کاهش وزن در این عمل درست مشابه عمل بای پس معده قابل توجه و زیاد است

با اینکه حجم معده کم میشود اما به دلیل اینکه انتهای معده همچنان سالم و دست نخورده باقی میماند، شخص به سوء جذب مواد غذایی مبتلا نمیشود.

مدت زمان انجام عمل کوتاه و ریکاوری کم دردسر تر است

در مقایسه با بای پس معده، خطر نشت مواد غذایی نسبتا کمتر است

خطر ابتلا به فتق داخل شکم در این عمل لاغری به شدت کاهش میابد

نیاز کمتری به ویزیت متخصص جراحی لاغری و ارزیابی های بعدی دارد

یک روش هوشمندانه و مقرون به صرفه است (هزینه عمل اسلیو معده در مقایسه با سایر روش ها کمتر است)

خطر ابتلا به کم خونی بعد از عمل اسلیو بسیار کم است.

در اکثر موارد خطر ریزش مو و مدت زمان رویش و تقویت مجدد مو، کمتر است

احتمال بزرگ شدن و کش آمدن معده در آن کم است.

در صورت لزوم میتوان به عنوان عمل ثانویه و ایمن ترین عمل جراحی لاغری برای اشخاصی که عمل چاقی ناموفق داشته اند مورد استفاده قرار بگیرد.

به نسبت سایر روش های جراحی، پوست، در این عمل چندان آویزان و شل نمیشود.

با این عمل میتوان تا حد زیادی فشار خون بالا و دیابت نوع دو را کنترل کرده و حتی درمان کرد. بعد از عمل، اگر بیمار دیابت داشته باشد نیازش به داروهای دیابت و انسولین به شدت کاهش میابد.

به نسبت سایر روش های جراحی لاغری، نظیر بای پس روده یا بای پس معده، عمل اسلیو، طول عمر بیشتری دارد و تجربه جراحان و متخصصان حوزه جراحی چاقی در آن بسیار زیاد است. بنابراین انجام آن با عوارض کمتری همراه است.

امکان استاندارد سازی بیشتر روش جراحی وجود دارد.

به دلیل کوتاه بودن زمان عمل اسلیو معده ، خطر ایجاد ترومبوز وریدی و ریوی بسیار کم است.

در کوتاه مدت عوارض بسیار کمی را تجربه خواهید کرد

علاوه بر این، ریسک عوارض در میان مدت و بلند مدت نیز بسیار کمتر است.

میزان مرگ و میر در این عمل بسیار بسیار اندک و کمتر از ۱ درصد است.

خوشبختانه هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت نتایج خوبی در انتظار بیمار است. یعنی شخص در کوتاه مدت از تعدادی مزایای عمل اسلیو معده بهره مند میشود و دراز مدت هم از تعدادی دیگر.


دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد