سیب سلامت - آرشیو 1399/1

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 3060
» بازديد ديروز : 1402
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 4461
» بازديد سال : 3059
» بازديد کل : 8182
» اعضا : 0
» مطالب : 1947

هر كسي در طول عمر خود با مشكلات متنوع سلامتي روبرو خواهد شد. براي هر كدام از اين مشكلات، پزشكان متخصصي وجود دارد كه مي توانيد مشكل خاص خود را به او بسپاريد تا به درمان شما كمك كند. يكي از مشكلاتي كه مردم زيادي با آن دست به گريبان هستند كمر درد است. هر كسي دست كم يك بار در طول زندگي خود درد كمر را تجربه كرده است. اگر شما هم دچار كمردرد مي شويد و يا برخي مواقع گرفتار اين درد مي شويد، حتما اين مقاله را بخوانيد

علل اصلي كمر درد شما چيست؟ 

بروز درد در قسمت پشت و مخصوصا در بخش پاييني آن (يعني كمر)، مي تواند دلايل و علل زيادي داشته باشد. اما مشاهدات حاكي از آن است كه رايج ترين علل بروز اين درد عبارتند از:

وارد شدن آسيب خفيف تا شديد به سيستم عضلاني يا تاندون ها

بروز مشكل و وارد شدن ضربه به رباط ها يا ليگامان هاي كمر

و يا بيرون زدن ديسك هاي بين مهره اي كه در اصطلاح پزشكي به آن هرني ديسكال گفته مي شود.

متخصص كمردرد : براي كمر درد بايد چه دكتري بريم؟

به طور معمول پس از هر مشكلي مربوط به سلامتي بدن، اولين كسي كه به او مراجعه خواهيد كرد پزشك عمومي خواهد بود. اگر مشكل كمر درد شما خفيف و جزئي باشد، پزشك عمومي مي تواند مداخله كند و با تجويز دارو مشكل شما را برطرف كند

متخصص مغز و اعصاب

همانطور كه از نام اين متخصص بر مي آيد، او در تشخيص و درمان مشكلات مربوط به مغز و اعصاب مركزي و محيطي تخصص دارد. از آنجايي كه طناب نخاعي بخشي از سيستم عصبي است و در طول ستون فقرات قرار گرفته است. اگر مشكل شما مربوط به نخاع باشد بايد به يك متخصص مغزو اعصاب خوب مراجعه كنيد. اگر مشكل مربوط به نخاع باشد، علايم آن مي تواند به صورت درد كمر و يا درد اندام تحتاني همراه باشد.

متخصص طب ورزش

ورزشكاران بيشتر با چنين متخصصاني آشنا هستند. چنانچه حين داشتن فعاليت فيزيكي و يا انجام تمرينات ورزشي دچار آسيب ديدگي شده ايد و كمرتان درد مي كند، حتما به يكي از اين متخصصان مراجعه كنيد.

متخصص روماتولوژي

يكي از تخصص هاي اين پزشك، تشخيص و درمان مشكلات مربوط به مفاصل بدن است. ستون فقرات نيز از تعداد زيادي مهره استخواني و مفاصل كوچك تشكيل شده است. بنابراين اگر مشكل كمردرد شما مربوط به مفاصل ستون فقرات باشد بايد به يك متخصص روماتولوژي مراجعه كنيد.

فيزيوتراپيست

در بسياري از موارد ممكن است شما به تشخيص يك متخصص يا جراح ارتوپدي به يك فيزيوتراپ ارجاع داده شويد. فيزيوتراپيست به بازيابي عملكرد كمر شما و تسكين برخي از انواع درد ها كمك مي‌ كند


دسته : ,
برچست ها :

انواع روش هاي كاشت ابرو


تاریخ انتشار پست : 1399/1/31 بازدید : 33

ريزش ابرو به دلايل متعددي ميتواند اتفاق بيافتد . ممكن است به علت تغييرات هورموني ، بروز عفونتي در بدن ، مشكلات پوستي و يا اختلال در سيستم ايمني بدن ، آسيبهاي جسمي ، تنش هاي عصبي و ضربه هاي روحي رخ دهد . در ميان اختلالات غذايي و كمبود ويتامين ها هم نقش مهمي ايفا مي كند .

اختلالات تيروئيدي هم سبب ريزش ابرو ميشوند . غده تيروئيد فرايند متابوليسم را كنترل مي كند و پر كاري و كم كاري آن مي تواند در چند پروسه طبيعي از جمله رشد مو اختلال ايجاد كند . افزايش سن ميتواند علت ديگري براي ريزش ابرو قلمداد شود . استفاده از داروهاي خاصي مثل داروهاي شيمي درماني هم ميتواند سبب ريزش موقتي ابرو شود .

كاشت ابرو با روش SUT

در روش كاشت ابرو SUT هيچ نيازي به بيهوشي و تيغ جراحي نيست و در پايان هم هيچ اثري از اسكار يا بريدگي مشاهده  نمي شود . كار توسط ابزار اتوماتيك و تحت نظارت جراح با تجربه انجام ميشود . در اين روش موهاي ابرو با تراكم و زيبايي خاصي رشد مي كنند بر خلاف روشهاي ديگر به جلسات مكرر نيازي ندارد . اين روش در مقايسه با روشهاي ديگر تراكم موي سه برابري را نشان ميدهد . از مزاياي ديگر آن طبيعي بودن خط رويش ابرواست . رشد كاملا بدون دردي است .

كاشت ابرو به روش FUT

در روش كاشت ابرو fut ، موهايي از قسمتهايي با تراكم بيشتر مثل پشت سر برداشته  ميشود . اينكار به اين منظور انجام ميشود تا نتيجه ي كار به شكل مطلوبي محقق شود از انجاييكه ساختار چهره ي هر فرد منحصر به فرد است انتخاب متخصص با تجربه براي انجام اين عمل بسيار مهم  است . در ابتدا بررسيهاي اوليه روي موهاي پشت سر صورت ميگيرد و گرافتهاي مورد نياز برداشته  ميشود . سابقه ي بيمار بايد بررسي شود براي مثال از افراد سيگاري خواسته ميشود مدتي سيگار مصرف نكنند .از انجاييكه چند دارو مثل اسپرين و يا داروي ضد التهابي بايد تجويز شود واكنشهاي آلرژيكي بيمار بررسي ميشود .

كاشت ابرو به روش FUE

روش كاشت ابرو fue را ميتوان براي تمام سنين استفاده كرد تا حدودي مشابه روش FUT است به اين صورت كه موهايي از قسمتهاي پشت سر برداشته  ميشود . معمولا بدون درد و اثر اسكار جراحي است . در اين روش با استفاده از ابزار بسيار ظريفي فوليكولهاي مو برداشته ميشود تا ظاهر طبيعي آن بعد از كاشت حفظ شود  . يك متخصص كاشت مو خوب اين كار را طي دو جلسه  انجام ميدهد تا بهترين تراكم مو حاصل شود.

دسته : ,
برچست ها :

آموزش استفاده از دستشويي به نوزاد


تاریخ انتشار پست : 1399/1/31 بازدید : 30

آموزش استفاده از دستشويي به نوزاد چيست؟ 

آموزش استفاده از دستشويي به نوزاد ان، كه “ارتباط تخليه” يا “بهداشت طبيعي نوزاد” نيز ناميده مي شود، عمل آشنا كردن كودكتان با توالت يا صندلي دستشويي در سن خيلي كم معمولا براي كودك چهار ماهه و يا كودك پنج ماهه است.


بعضي از والدين كه اينكار را انجام مي دهند، هرگاه ادرار يا مدفوعي را پيش بيني كنند، با دوان دوان رساندن كودكشان به نزديك ترين حمام، كاملا از پوشك جلوگيري مي كنند. بقيه دائم پوشك عوض مي كنند. در اين گونه موارد معمولا يك كودك هجده ماهه دانش اموخته شده است – كه اين، يعني ا ومي داند چه موقع از توالت استفاده كند و با موفقيت خود را به آنجا برساند.


در مقابل، تحقيقات نشان مي دهد كودك معمولي پسر، در ايالات متحده در ۳۹ هفتگي و دختر معمولي در ۳۵ هفتگي، مي توانند به طرز قابل اعتمادي خشك بمانند و از حمام استفاده كنند.


با اينكه معني آموزش دستشويي كردن به يك نوزاد كوچك براي بسياري از والدين غير عادي به نظر مي رسد، مفهوم جديدي نيست. پيش از سال ۱۹۵۰، بيشتر كودكان در امريكا در سن ۱۸ ماهگي آموزش دستشويي رفتن ديده بودند. و امروزه، بيشتر كودكانِ آفريقايي، آسيايي و اروپايي، قبل از تولدِ دو سالگي خود آموزش ديده اند.


پس چرا كودكان امريكايي و والدينشان، اينقدر به پوشك هايشان وابستگي دارند؟ بسياري فكر مي كنند، كه بخشي از اين موضوع، به اندازه اختراع پوشك هاي يكبار مصرف، به تغيير عقيده متخصصان درباره آموزش استفاده از دستشويي مربوط است.


در دهه ۱۹۵۰، متخصص كودك، بنجامين اسپاك و ديگر متخصصان توصيه رويكرد ساده تري براي آموزش توالت رفتن را آغاز كردند. پس از آن در دهه ۱۹۶۰، حتي متخصص كودك و كارشناس والدين، تي. بري برازلتون، راه حل ملايم تر و “كودك- محور”تري توصيه مي كند: او والدين را تشويق مي كند، به كودكانشان اجازه دهند، زمان ترك كردن پوشك را خودشان انتخاب كنند.


نظريه برازلتون، تقريبا همزمان با پوشك هاي يكبار مصرف، كه براي كودكان راحتتر به نظر مي رسيدند و سرو كار داشتن با آنها براي والدين راحتتر است، مشهور شد. با اين پيش زمينه، بالا رفتن متوسط سن آموزش توالت رفتن،تعجب آور نيست.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد رشد كودك يك ماهه تا كودك يك ساله مي توانيد به وبسايت بهداشت و سلامت  نسخه مراجعه كنيد..

دسته : ,
برچست ها :

باي پس روده يك عمل جراحي است كه به منظور كاهش وزن دائمي در ۲ مرحله انجام مي‌شود. اين عمل در واقع تركيبي از دو عمل لاغري ديگر است و به آن دئودنال سوئيچ نيز گفته ميشود. دئودنال سوئيچ يكي از پيچيده‌ترين پروسه هاي جراحي-درماني در پزشكي است كه در آن هم حجم معده و هم جذب مواد غذايي كاهش ميابد. اين عمل جراحي در مقايسه با انواع ديگر جراحي‌هاي لاغري(عمل اسليو معده و عمل ساسي معده و...) نيازمند مدت زمان بيشتري براي ريكاوري است. زمان اين عمل جراحي لاغري مي‌تواند بين ۳ تا ۴ ساعت باشد. و زمان بازيابي و طول دوره نقاهت جراحي باي پس روده نيز براساس سلامت كلي فرد و شرايط ديگر متفاوت است. علاوه بر اين، هرچقدر عمل بيشتر طول بكشد ممكن است مدت زمان بازيابي نيز بيشتر شود.

دوره نقاهت جراحي باي پس روده دئودنال سوئيچ به سلامت كلي بيمار و پيچيدگي هايي بستگي دارد كه ممكن است در طول دوره نقاهت توسط بيمار تجربه شود.

اگر عمل باي پس به صورت باز صورت گرفته باشد، طول مدت ريكاوري افزايش ميابد و ۴ تا ۶ هفته براي بهبودي كامل نياز است.

بيماراني كه در مدت زمان طولاني عمل شده اند معمولا بين ۳ تا ۴هفته ميتوانند به زندگي عادي برگردند.

و بيماراني كه تحت عمل لاپاراسكوپي دئودنال سوئيچ را انجام داده اند طي فقط ۱ تا ۲ هفته ميتوانند به بهبودي دست پيدا كنند

حتي بعد از مدت زمان هاي ذكر شده در بالا، بهبودي مداوم و طولاني مدت تنها زماني بدست مي آيد كه در سبك زندگي تغييراتي ايجاد كرده و پايبند رژيم غذايي سالم باشيد.

نتايج

در حالي كه نتايج نهايي در هر بيمار متفاوت است، ميزان موفقيت كلي عمل جراحي دئودنال سوئيچ بسيار خوب است. براساس نتايج مطالعات اخير، به طور متوسط، بيماراني كه از دستورالعمل‌هاي تعيين‌شده پيروي مي‌كنند و نقش فعالي در بهبود خود دارند، در طول سال اول پس از عمل جراحي باي پس روده حدود ۶۰ درصد، و در طول سال دوم نيز نزديك ۷۵ تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست مي‌دهند.

براي كسب اطلاعات بيشتر بهتر است با يك متخصص جراحي لاغري مشورت كنيد.

دسته : ,
برچست ها :

برخي از پزشكان مي‌توانند در تشخيص و درمان بي خوابي به شما كمك كند. بسته به مدت زمان بروز و نشانه هاي بيخوابي شما، پزشك عمومي ميتواند شما را به يك متخصص بيخوابي ارجاع دهد. به عنوان مثال، پزشك عمومي ممكن است شما را به يك متخصص مغز و اعصاب، روانشناس، روانپزشك يا متخصص طب جايگزين ارجاع دهد.

پزشك عمومي 

 افراد پس از اينكه متوجه علايم بي خوابي خود شوند، اغلب به يك پزشك عمومي يا پزشك خانواده مراجعه مي‌كنند. اين پزشكان ممكن است استراتژي هاي ساده اي براي كمك به بهبود خواب، به بيماران ارائه دهند. به عنوان مثال، آنها ممكن است به بيمار توصيه كنند كه در عادات روزانه يا شيوه زندگي خود تغييراتي ايجاد كنند

متخصص اطفال

 اگر فكر مي كنيد فرزند شما بي خوابي دارد، با پزشك متخصص اطفال ملاقات كنيد. متخصص اطفال ميتواند در نقش يك متخصص خواب ظاهر شود و با ارزيابي هاي خود به مديريت شرايط كودك بپردازد. پزشك متخصص اطفال پزشكي است كه آموزش هاي بيشتري در زمينه درمان كودكان ديده است. آن ها مي توانند به تشخيص و ارائه يك راه حل درماني مناسب براي كودك كمك كنند.

متخصص پزشكي خواب يا طب خواب

 برد متخصصان پزشكي آمريكا (ABMS) گواهينامه هاي تخصصي در زمينه هاي مختلف، از جمله داروهاي خواب، ارائه مي دهد. بسياري از انواع پزشكان، از جمله پزشكان مراقبت هاي اوليه، متخصص اطفال، و متخصصان مغز و اعصاب مي توانند به عنوان متخصص خواب تأييد شوند. متخصصان پزشكي خواب در تشخيص و مديريت شرايط مربوط به خواب، بسيار ماهر هستند. اگر پزشك عمومي شما در پزشكي خواب گواهينامه نداشته باشد، شما را به يك پزشك ديگر ارجاع مي‌دهد.

متخصص مغز و اعصاب

 همچنين ممكن است شما به يك متخصص مغز و اعصاب خوب  ارجاع داده شويد. متخصص مغز و اعصاب يك دكتر است كه آموزش هاي جامعي را در زمينه اختلالات سيستم عصبي ديده است. عدم تعادل در شرايط مغز شما، مي تواند علائم منفي بسياري از جمله بي خوابي ايجاد كند. متخصصين مغز و اعصاب همچنين سندرم پاي بيقراري كه علت شايع بي خوابي است را درمان مي كنند.

انشناس يا روانپزشك

 روانشناسان و روانپزشكان مي توانند به درمان برخي از انواع بي خوابي كمك كنند.  روانشناس يك متخصص روحي و رواني است كه رفتار و فرآيندهاي ذهني را مطالعه كرده است. روانپزشك يك پزشك است كه متخصص در تشخيص و درمان اختلالات رواني است. روانپزشك مي تواند داروهايي تجويز كند، در حالي كه يك روانشناس نمي تواند چنين كاري انجام دهد.

دسته : ,
برچست ها :

درمان هاي موثر در ريزش مو


تاریخ انتشار پست : 1399/1/30 بازدید : 32

دو روش كه براي غلبه بر مشكل ريزش مو در مردان به كار برده مي شود درمان هاي داخلي و درمان هاي خارجي مي باشند.در شيوه درمان داخلي براي ريزش مو با الگوي مردانه توليد دي هيدروتستوسترون يعني هورمون مردانه اي كنترل مي شود كه فوليكول هاي مو افراد مستعد ريزش مو به لحاظ ژنتيكي را ضعيف مي كند

مزوتراپي 

مزوتراپي  يك روش غيرتهاجمي آرايشي است  كه در آن نيازي به جراحي براي ترميم مو نيست. در اين روش درماني با كمك ريز تزريق هايي بافت پوست در زير لايه اپيدرم هدف قرار مي گيرد و لايه ي مزودرم را كه با عمق نزديك يك ميلي متر در زير لايه سطحي پوست است تحريك به بازسازي و ترميم موي طبيعي انسان مي كند.براي ترميم ريزش مو محلول مزوتراپي كه حاوي تركيب خاصي از برخي مواد شيميايي ، مواد معدني، آمينواسيدها، ويتامين ها، اسيدهاي هسته اي و كوآنزيم ها است، با دوزهايي كه مناسب با نياز خاص بيمار تنظيم شده است به پوست سر تزريق مي شود.

ليزرتراپي

يكي از راه هاي موثر تقويتي براي تقويت مو ليزر تراپي يا همان ليزر سرد است كه نوعي ليزر با انرژي نوري توليد شده مي باشد.نور استفاده شده در ليزر تراپي مادون قرمز است.

دستگاهي كه در ليزر تراپي استفاده مي شود اثر گرمايش ندارد و بنابراين هيچ يك از آسيب هاي مربوط به سوختگي پوست با ليزر در بيمار ايجاد نمي شود.اين روش با سطح انرژي و جريان كم همراه با اثربخشي بالا صورت مي گيرد و جراحي در آن انجام نخواهد شد.

كاشت مو

كاشت مو عملي جراحي است كه در آن فوليكول هاي مو از بخش هاي ديگر به بخش كم پشت و يا طاس پيوند زده مي شود.كاشت مو عمدتا توسط يك متخصص كاشت مو خوب براي درمان طاسي با الگوي مردانه انجام مي شود.

كاشت مو امروزه با چند روش انجام مي شود كه اغلب آن ها بسيار مطمين هستند و تا به حال نيز نتايج خوبي ديده شده است و اكثر بيماران از انجام آن رضايت داشته اند.كاشت مو سن خاصي دارد و معمولا در سنين زير بيست و سه سال انجام اين عمل توصيه نمي شود و اغلب صورت نمي گيرد.


دسته : ,
برچست ها :

تغذيه كودك از ۶ ماهگي تا يك سالگي


تاریخ انتشار پست : 1399/1/30 بازدید : 32

براي انتخاب نخستين غذاهاي كودك مي توانيد از ميوه ها يا سبزيجات خرد و پخته شده مانند هويج وحشي، سيب زميني، سيب زميني هندي، سيب زميني شيرين، هويج، سيب يا گلابي استفاده كنيد كه البته همه را پس از پختن بايد به خوبي سرد كرده باشيد.

در كنار غذاهاي كمكي شير مادر يا شير خشك نوزاد را نيز ادامه دهيد. ولي تا قبل از يك سالگي كودك، از دادن شير كامل گاو به او خودداري كنيد.

غذاهاي انگشتي 

غذاهاي انگشتي به غذاهايي گفته مي شود كه به اندازه اي تكه شده اند كه كودك بتواند آنها را در مشت خود نگه دارد و اندكي از دستش بيرون بماند.

اگر هر تكه غذا به اندازه انگشتان خودتان باشد مناسب است. با كمك اين غذاها كودك مي آموزد چگونه غذا را بجود و قورت دهد.

غذاهاي بعدي

وقتي كودك به غذاهاي بالا عادت كرد مي توانيد گوشت، مرغ و ماهي كاملا پخته و له شده، پاستا، سوپ، عدس، برنج و تخم مرغ كاملا پخته يا خمير شده را به او بدهيد.

فنجان ها

شما مي توانيد به كودك شش ماهه يك فنجان بدهيد تا همراه وعده ها چند جرعه آب نيز بنوشد. استفاده از فنجان هاي بدون درب با دهان هاي گشادتر بهتر است و به كودك ياد ميدهد كه چطور آب بنوشد و براي دندان هاي او نيز مفيد است

تغذيه كودك از ۸ يا ۹ ماهگي

كودك هشت ماهه و يا كودك نه ماهه به تدريج به مصرف سه وعده غذا در روز تمايل نشان مي دهد.

رژيم غذايي كودك بايد مخلوطي از موارد زير باشد:

ميوه ها و سبزيجاتنانبرنجپاستاسيب زميني و ديگر غذاهاي نشاسته ايگوشتماهيتخم مرغ و ديگر غذاهاي پروتئيني غير لبنيشير و لبنيات

تغذيه كودك از ۱۲ ماهگي

كودك يك ساله در اين زمان سه وعده غذا مي خورد. در كنار اين سه وعده شير مادر يا شير گاو به همراه ميان وعده هاي سالمي مانند ميوه ها، سبزيجات، نان تست يا كيك هاي برنجي را نيز مي توان به رژيم غذايي كودك اضافه كرد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد رشد و سلامت كودك يك ماهه تا يك ساله مي توانيد به وبسايت بهداشت و سلامت نسخه مراجعه كنيد.


دسته : ,
برچست ها :

بهترين BMI براي تجربه عمل جراحي لاغري چيست؟


تاریخ انتشار پست : 1399/1/30 بازدید : 32

شاخص توده بدني ملاك و معيار بسيار خوبي براي برخي مقاصد در پزشكي است. سال ها است كه هر متخصص جراحي لاغري از اين فاكتور براي مشخص كردن بهترين كانديد عمل جراحي لاغري استفاده ميكنند

BMI  يا شاخص توده بدني چيست؟ 

به محاسبه ميزان بافت و توده چربي بدن افراد بر اساس ۳ فاكتور مهم قد، وزن و جنسيت bmi يا شاخص توده بدني گفته ميشود. يكي از مهمترين ملاك هاي ما براي گزينش شما به عنوان يك كانديد عمل جراحي لاغري همين bmi است

كلاس بندي چاقي با كمك BMI

هرچقدر كه BMI پايينتر از حد نرمال يا بيشتر از آن باشد نشان دهنده ضعيف بودن بدن شخص است. و به نوعي اعلان قرمزي است كه به ما ميگويد بدن در حال دور شدن از محدوده سالم است يا سلامتي شما ميتواند به خطر بي افتد. ما با كمك محاسبه شاخص توده بدني ميتوانيم افراد را در دسته بندي هاي مختلف چاق و لاغر و نرمال و سالم قرار دهيم. از طرفي ميتوانيم ميزان چاقي يا كلاس آن را نيز مشخص كنيم. براي مثال شاخص هاي توده بدني زير ميتوانند در ۴ دسته يا كلاس چاقي مختلف قرار بگيرند:

۳۰ تا ۳۴.۹ – چاقي درجه يك (كم خطر)۳۵ تا ۳۹.۹ – چاقي كلاس ۲ (با خطر متوسط)بيش از ۴۰ سال – چاقي كلاس ۳ (پرخطر)بيماران با BMI بالاي ۴۰ بيشترين خطر ابتلا به عوارض و مرگ و مير را دارند و به عنوان چاقي شديد باليني يا چاقي مرحله ۴ طبقه بندي مي شوند.

بهترين عمل جراحي لاغري براي كساني كه BMI كم دارند چيست؟

مراكز معتبر جهاني بر اين باورند بهترين عمل جراحي لاغري براي كساني كه BMI يا شاخص توده بدنيشان مابين ۳۰ تا ۳۵ است عمل اسليو معده، عمل باي پس معده ، عمل ساسي معده و عمل باندينگ معده است. در همين زمينه روي كساني كه عدد محاسبه BMI آن هابين ۳۰ تا ۳۵ بود و عمل لاغري انجام داده اند صورت گرفته كه نتايج آن به اين شكل بوده:

يك مطالعه ۵ ساله روي ۵۴۱ بيمار كه محاسبه شاخص توده بدني آن ها بين ۳۰ تا ۳۵ بود و تجربه عمل اسليو با روش لاپاراسكوي را داشتند صورت گرفت. اين مطالعه نتايج نسبتا جالبي داشت و مشخص شد اسليو براي اين افراد موثر واقع شده و برايشان مفيد بوده است.


دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد