سیب سلامت - آرشیو 1398/9

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 3060
» بازديد ديروز : 1402
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 4461
» بازديد سال : 3059
» بازديد کل : 8182
» اعضا : 0
» مطالب : 1947

متخصص جراح لاغری کیست و چگونه چاقی را درمان میکند؟


تاریخ انتشار پست : 1398/9/30 بازدید : 29

متخصص جراح لاغری کیست و به چه پزشکی جراح لاغری گفته می‌شود؟

اگر بخواهیم خیلی سریع و خلاصه تعریفی از جراح لاغری ارائه دهیم باید بگوییم که این جراح در واقع پزشک متخصصی است که با گذراندن دوره های تخصصی باریاتریک و چاقی و با انجام عمل جراحی تهاجمی، به کاهش وزن طولانی مدت یا دائمی افرادی که مشکل چاقی مفرط دارند کمک می‌کند.

جراحی لاغری نوعی درمان است و متخصص لاغری یک درمانگر متخصص

برخلاف تصور بسیاری از افراد، انجام عمل جراحی به منظور کاهش وزن، عمل زیبایی نیست و یک پروسه درمانی است. این جمله را تنها کسانی درک میکنند که از اضافه وزن و چاقی رنج میبرند. زیرا این اشخاص بیشتر از افراد دیگر در خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و سایر مشکلات مرتبط با چاقی هستند. بنابراین این افراد باید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها حتما به فکر راه چاره ای باشند. و بهترین انتخاب برای رهایی از وضعیت کسانی که اضافه وزن شدید دارند مراجعه به یک متخصص لاغری است تا با مناسب ترین روش ها به سلامتی و وزن ایده آل برسند.

متخصص لاغری چگونه به لاغر شدن شما کمک میکند؟

این پزشک متخصص دو هدف زیر را با کمک تکنیک های جراحی دنبال میکند:

کاهش ورود مواد غذایی به سیستم گوارش: برای رسیدن به این هدف جراح بخشی از حجم معده را کاهش میدهد. در نتیجه اگر معده حجم کمی داشته باشد مقدار مواد غذایی که میتوانند وارد معده شود به شدت کم میشود و شخص خیلی زود سیر میشود. در نهایت وقتی کالری دریافتی کم شود شخص اضافه وزن خود را از دست میدهد.کاهش میزان جذب مواد غذایی در سطوح کانال گوارشی: جراح برای دستیابی به این هدف طول بخش هایی از دستگاه گوارش را کاهش میدهد. برای مثال بخشی از روده ها کوتاه میشود و یا دور زده میشود تا سطح جذب مواد غذایی کاهش پیدا کند. درنتیجه اگر جذب کمتر باشد، شخص به راحتی لاغر میشود.

جراح از چه تکنیک هایی جراحی برای کاهش وزن استفاده میکند

کسی که متقاضی کاهش وزن با روش جراحی لاغری است باید ابتدا به یک متخصص جراح لاغری مراجعه کند. این پزشک با دقت و با در نظر گرفتن وضعیت شخص او را ارزیابی کرده و تعدادی آزمایش درخواست میدهد. بعد از اینکه ارزیابی دقیق صورت گرفت و نتیجه آزمایش ها به جراح رسید او بهترین روش لاغری را بر اساس وضعیت شخص توصیه میکند. جراح با روش های مختلفی اقدام به کاهش وزن میکند که چند مورد از مهمترین و رایجترین این روش های جراحی عبارتند زا:

روکس-اِن وای یا بای‌‎پٍس معدهبالون معدهاسلیو معدهدئودنال سوییچ همراه با جابجایی بیوپانکراتیکباندینگ معده
دسته : ,
برچست ها :

هزینه جراحی لاغری به چه عواملی بستگی دارد؟


تاریخ انتشار پست : 1398/9/28 بازدید : 29

هزینه جراحی لاغری یکی از مهمترین دغدغه های افرادی است که قصد انجام این کار را دارند. برای اکثر افراد سوال است که تعرفه ی جراحی لاغری چگونه محاسبه می شود. در پاسخ می توان گفت هزینه ی جراحی اسلیو معده بین ۱۸ تا ۲۴ میلیون تومان می باشد که در برخی موارد بیمه مقداری از این هزینه را پوشش می دهد. عوامل بسیاری در هزینه ی عمل جراحی لاغری تاثیر گذارند مانند پوشش بیمه، میزان سلامت فرد، محل انجام جراحی و عواملی از این قبیل که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

 

قیمت و هزینه جراحی لاغری به عوامل زیر بستگی دارد:

نوع جراحی لاغری: با توجه به انواع جراحی های لاغری شامل  حلقه قابل تنظیم معده،  بای پس معده، ، اسلیو معده، اسلیو معده همراه با سوئیچ عثنی عشری، بالون معده یا سایر روش ها (جاگذاری دستگاه های الکتریکی) قیمت هر یک نیز متغیر می باشد.دستمزد جراح لاغری: این عامل تا حد بسیاری به محل زندگی، تجربه های پزشک و پیچیدگی جراحی انتخابی بیمار بستگی دارد.بیمارستان یا محل جراحی لاغری: هزینه ها می تواند تا حدودی به محل انجام جراحی و خدمات ارائه شده توسط بیمارستان بستگی داشته باشد.

هزینه های دیگر شامل:

هزینه ی متخصصان بیهوشیهزینه دستیاران جراحهزینه وسایل جراحیهزینه مشاور (در صورت نیاز)جلسات و ویزیت های پزشک پس از جراحی (برای جراحی حلقه معده)
دسته : ,
برچست ها :

بهبود آپنه خواب


تاریخ انتشار پست : 1398/9/27 بازدید : 28

آیا تا به حال از آپنه خواب ناشی از چاقی چیزی شنیده اید؟

علت ایجاد خفگی در خواب یا همان آپنه انسدادی، افتادن بافت نرم گلو و در نتیجه قطع تنفس به صورت موقتی می باشد. این بافت نرم گلو در افراد چاق ضخامت بیشتری دارد و از این رو این افراد مستعد ابتلا به آپنه خواب ناشی از چاقی می باشند.

تنفس می تواند با یک نفس عمیق یا تکان شدید بدن به حالت قبل برگردد. عدم درمان آپنه خواب ناشی از چاقی ممکن است با بیماری هایی مانند فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، حملات قلبی و سکته مغزی مرتبط باشد

چاقی یکی از مهمترین علل ابتلا به آپنه خواب انسدادی است شما میتوانید با انجام جراحی لاغری از شر این موضوع راحت شویدعلت ایجاد خفگی در خواب یا همان آپنه انسدادی، افتادن بافت نرم گلو و در نتیجه قطع تنفس به صورت موقتی می باشدهزینه عمل اسلیو را معمولا افراد شخصا پرداخت میکنند و بیمه مبلغی را پرداخت نمیکند با توجه به اینکه اگر bmi  بدنتان تا یه حدی بالا باشد آنوقت بیمه مقداری از هزینه اسلیو معده را پرداخت میکنداین بافت نرم گلو در افراد چاق ضخامت بیشتری دارد و از این رو این افراد مستعد ابتلا به آپنه خواب ناشی از چاقی می باشندشما میتوانید با مراجعه به یک جراح لاغری از کم و کیف ماجرا با خبر شوید.

تنفس می تواند با یک نفس عمیق یا تکان شدید بدن به حالت قبل برگردد. عدم درمان آپنه خواب ناشی از چاقی ممکن است با بیماری هایی مانند فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، حملات قلبی و سکته مغزی مرتبط باشد.

حدود ۸۵ درصد از افرادی که به آپنه خواب مبتلا هستند، از چاقی رنج می برند. جالب است که بدانید، این اختلال در ۲۵ درصد از مردان و نزدیک به ۱۰ درصد از زنان رخ می دهد. همچنین این بیماری ممکن است همه گروه های سنی را درگیر کند ولی اکثرا در افراد بالای ۴۰ سال و دارای اضافه وزن رخ می دهد.

خطرات آپنه خواب ناشی از چاقی

فشار خون بالا

خستگی و خواب آلودگی روزمره

افزایش احتمال بیماری های قلبی عروقی

بیماری های چشم

دیابت نوع ۲

سندروم متابولیک 

دسته : ,
برچست ها :

مزایای جراحی لاغری


تاریخ انتشار پست : 1398/9/26 بازدید : 27

جراحی های لاغری به روش لاپاراسکوپی نوعی روش مدرن و موثر هستند که تاکنون به میلیون ها نفر کمک کرده تا وزن اضافی خود را کم و زندگی سالم تری را تجربه کنندانواع عمل معده برای لاغری مثل اسلیو معده  ، حلقه معده و یا بای پس معده  این امکان را برای بیمار فراهم می کنند تا عادات غذایی غلط را تغییر دهند و به طور موفقیت آمیزی وزن کم کرده و آن را حفظ کنند. همچنین بسیاری از بیماری هایی که فرد در زمان چاقی به آنها مبتلا بوده، پس از جراحی لاغری بهبود خواهند یافت. جراحی لاغری مزایای فراوانی دارد و می تواند از روش های مختلفی برای بیمار فایده ایجاد کند. برخی از مهمترین مزایای جراحی لاغری عبارتند از

·         کاهش مرگ و میر (افزایش طول عمر)

افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، اغلب طول عمر های کوتاه تری دارند. یک فرد چاق در مقایسه با فردی که از وزن طبیعی برخوردار است، باید توقع طول عمری حدود ۱۲ سال کمتر از فرد سالم را داشته باشد.  عمل لاغری ثابت کرده که می تواند با کاهش وزن اضافی بدن خطر سکته های مغزی و قلبی را کاهش داده و به طول عمر بیمار بیافزاید

        بهبود بسیاری از بیماری ها

جراحی لاغری می تواند از طریق کاهش وزن قابل توجه، بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی را بهبود یا کاملا درمان کند. بیماری هایی مانند:

دیابت نوع دوفشار خون بالابیماری های قلبیکلسترول بالازانو درد، کمر درد و آرتروز مفصل هایی که وزن زیادی را تحمل می کردندافسردگیآپنه خواب و مشکلات تنفسیسوزش سر دلبی اختیاری ادرار استرسیقاعدگی های نامنظمآسمترک های پوستیگرفتگی شدید رگ ها· توقف ریفلاکس معده

ریفلاکس معده شامل بازگشت اسید معده به درون مری و حلق می باشد که منجر به سوزش و آسیب دیدن پوشش مری می شود.

چربی های اضافی اطراف شکم به معده فشار وارد می کنند که همین امر موجب ریفلاکس معده می شود. کاهش وزن این فشار را کم می کند و اغلب موجب توقف ریفلاکس معده می شود.

          افزایش قدرت باروری

همانطور که بیشتر ما از رابطه چاقی و بارداری آگاهی داریم، کاهش وزن می تواند سیکل قاعدگی را منظم کرده و سطوح بالای هورمون آندروژن را کاهش دهد. کاهش وزن همچنین به کاهش علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک کرده و موجب کاهش ناباروری در بسیاری از خانم ها می شود.

·         بهبود کیفیت زندگی

جراحی لاغری از طریق کاهش وزن شدید، می تواند زندگی شخصی بیمار را دگرگون کرده و موجب پیشرفت وی در زمینه های مختلف شود.

به طور کلی، سلامت جسمی و روانی پس از جراحی لاغری به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند و فرد شاهد تغییرات بسیاری در کیفیت زندگی خود خواهد بود.


دسته : ,
برچست ها :

شایعات متداول درباره جراحی لاغری


تاریخ انتشار پست : 1398/9/25 بازدید : 27

شایعات و سوء تفاهمات بسیاری درباره جراحی لاغری در میان مردم وجود دارد که همین امر تصمیم جراحی لاغری را برای برخی بسیار سخت کرده است. اما در واقع حقیقت با شایعه تفاوت بسیاری دارد.

جراحی لاغری به شدت خطرناک است.

با اینکه رفتن زیر تیغ جراحی خطراتی به همراه دارد، اما خطر اکثر جراحی های لاغری از چاق ماندن بسیار کمتر است. طبق مطالعات انجام شده، خطر زندگی با چاقی مفرط که می تواند شامل بروز بیماری هایی چون سرطان، بیماری های قلبی و دیابت باشد، بسیار بیشتر از انجام شدید ترین و تهاجمی ترین جراحی های لاغری است. همچنین مطالعات جدید نشان می دهند که جراحی لاغری با روش لاپاراسکوپی  مدرن، کمتر تهاجمی بوده و موجب کوتاه شدن دوره نقاهت می شود.

تمام جراحی های لاغری یکسان هستند.

از آنجایی که هیچ دو نفری مانند هم نیستند، پس هیچ دو جراحی لاغری هم نمی توانند یک شکل انجام گیرند. جراحی لاغری انواع مختلفی دارد که هر بیمار باید بر اساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کند. برخی از شایع ترین انواع جراحی لاغری شامل اسلیو معده، بای پس معده، ساسی بای پس  و حلقه معده می باشد.

شانس مرگ ناشی از جراحی لاغری بیشتر از مرگ در اثر چاقی مفرط است.

یکی دیگر از شایعات جراحی لاغری که بیشتر از موارد دیگر باعث ترس بیماران می شود احتمال مرگ در اثر جراحی لاغری است. اما باید بدانید با افزایش اندازه بدن، طول عمر فرد کاهش می یابد. افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، در معرض بیماری های خطرناکی چون دیابت نوع دو و فشار خون بالا هستند که احتمال مرگ و میر را در این افراد به طور چشمگیری افزایش می دهد.

پس از جراحی لاغری نمی توان باردار شد

پزشکان معتقدند که بیمار بهتر است برای باردار شدن پس از جراحی لاغری، یک سال صبر کند، زیرا بارداری ممکن است با برنامه کاهش وزن وی تداخل پیدا کند. اما به طور کلی در قابلیت زایمان، بارداری و شیردهی پس از جراحی لاغری تغییری ایجاد نخواهد شد.

از آنجایی که ارتباط چاقی و بارداری مشخص است و می تواند موجب ناباروری مرد و زن می شود، پس کاهش وزن گامی مهم در فرزند آوری ایفا می کند.

اگر پس از جراحی لاغری، قصد باردار شدن دارید، بهتر است قبل از آن با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و سطح ویتامین D خون را مرتب کنترل کنید.

بیمه هزینه جراحی لاغری را پرداخت نخواهد کرد

اکثر شرکت های بیمه برای تقبل هزینه عمل جراحی لاغری نیاز به شرایط زیر دارند:

اثبات پزشکی جراحیگرفتن رژیم لاغری تحت نظر متخصص تغذیهارزیابی هایروانشناسی

هدف شرکت های بیمه این نیست که توانایی کاهش وزن بیمار را در این زمان بسنجند بلکه هدف از این برنامه ثابت شدن وزن فرد و عدم نوسان آن می باشد. در غیر این صورت بیمه هزینه ها را پوشش نخواهد داد.

با این وجود هر بیمار باید درباره مطالب گفته شده با پزشک خود مشورت کند و هیچ دارویی را  خود تجویز نکند. زیرا هر شخص نیاز ها و شرایط خاص خود را دارد و نمی توان با همه یکسان رفتار کرد

دسته : ,
برچست ها :

آیا جراحی لاغری خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد؟


تاریخ انتشار پست : 1398/9/24 بازدید : 28

یکی از بهترین و موثرترین روش های لاغری برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، استفاده از جدیدترین روش جراحی لاغری  است. جراحی های لاغری به روش لاپاراسکوپی می تواند از نوع بای پس معده یا اسلیو معده ، حلقه قابل تنظیم معده و روش های قدیمی تر مثل بالون معده باشد.

از آنجایی که کاهش وزن ناشی از جراحی لاغری بدون بازگشت می باشد، محققان بهتر می توانند اثرات آن را بر ریسک ابتلا به سرطان بررسی کنند. و به احتمال زیاد این اثرات بیشتر مربوط به مزایای لاغری می باشد تا تغییراتی که افراد بعدا برای پیشگیری از سرطان در رویه ی زندگی شان ایجاد می کنند.

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است که نمی توان به صورت جزئی به آنها پرداخت اما همه ی آنها به طور کلی نشان می دهند که ریسک ابتلا به سرطان در افراد چاقی که جراحی لاغری انجام داده اند نسبت به افراد چاقی که این جراحی را انجام نداده اند کاهش یافته است.

شواهد نشان می دهد که تاثیر این جراحی بیشتر برای زنان بوده است اما شواهد مربوط به مردان نیز در حال افزایش است.

به عنوان مثال یکی از مطالعات که روی افراد مختلفی انجام شده است نشان می دهد ریسک ابتلا به سرطان در کسانی که جراحی لاغری انجام داده اند تا مرز ۴۵ درصد پایین آمده است. البته با بررسی دقیق تر مشخص شد که این نتایج فقط مربوط به زنان بوده است.

یکی دیگر از مطالعات اخیر که شامل ۲۵۰۰ نمونه ی سرطانی می شود نیز نشان می دهد که ریسک سرطان در افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند پایین آمده است که این نتایج بر اساس ۳.۵ سال پیگیری به دست آمده است. البته این کاهش ریسک بیشتر در سرطان های سینه، روده ی بزرگ، لوزالمعده و رحم دیده شده است.

بنابراین نتایج مطالعات تاکنون امیدوار کننده بوده است و نشان می دهد کاهش وزن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

اما محدودیت هایی نیز در این زمینه وجود دارد. اولا جراحی لاغری برای همه ی افراد مناسب نیست ثانیا افرادی که جراحی لاغری انجام می دهند ممکن است با هم تفاوت داشته که این مطالعات روی این موضوع حساب نکرده است. علاوه بر این اثرات لاغری به وسیله ی جراحی با روش های غیر جراحی تفاوت دارد.

 

دسته : ,
برچست ها :

آیا جراحی لاغری درد دارد؟


تاریخ انتشار پست : 1398/9/23 بازدید : 28

جراحي لاغري ، عملي مهم با درجات مختلف پيچيدگي است، به همين دليل طبيعي است كه بيمار در روز هاي اوليه پس از جراحي لاغري دچار خستگي مفرط، حالت تهوع، استفراغ، بي خوابي، درد حاصل از جراحي، ضعف، سرگيجه خفيف، درد در هنگام خروج باد معده (چه از راه دهان و چه از راه مقعد) و تحولات روحي باشد.

با اين حال، مي توانيد مطمئن باشيد كه تامين احساس آرامش و تسكين درد بيمار، پس از جراحي لاغري يكي از اولويت هاي كاركنان بيمارستان مي باشد. به همين دليل پرستاران بيمارستان تا حد مجاز مي توانند براي تسكين دردتان به شما مسكن تزريق كنند.


علت درد پس از جراحي لاغري

بيشتر جراحي هاي لاغري به وسيله جدیدترین روش جراحی لاغری يعني روش لاپاراسکوپی انجام ميگيرد و از اين رو مدت ماندن در بيمارستان و درد بيمار بسيار كمتر از جراحي هاي باز مي باشد. با اين حال بيمار بيشترين درد را در اطراف جاي بخيه جراحي لاغري حس مي كند كه پزشك معده را از آنجا بيرون آورده است. اين زخم اغلب در سمت چپ، زير قفسه سينه قرار دارد.

اينكه بيشترين درد در اين نقطه حس مي شود، كاملا طبيعي است. از آنجايي كه هنگام در آوردن معده طي اسلیو معده به اين برش فشار وارد شده و اغلب كش مي آيد، فيبر هاي عضلاني پاره مي شود و اغلب منجر به كبودي مي شود. همين امر منجر به درد بعد از اسليو معده مي شود.

طي مراحل بای پس معده  ، نقطه آناستوموز (محل تلاقي روده با معده جديد) معمولا با بخيه يا استاپلر دوراني دوخته مي شود. اين استاپلر ها بزرگ هستند و براي وارد كردن آنها از برش ايجاد شده، نياز به باز كردن برش سمت چپي سينه وجود دارد. وارد كردن و خارج كردن اين دستگاه بخيه مي تواند موجب كش آمدن ماهيچه ها و در برخي موارد كبودي شود.

از آنجايي كه در جراحي باي پس و اسليو معده برش ها كمي بزرگتر خواهند بود، امكان دارد كه اين دو جراحي بيش از حلقه معده ايجاد درد كنند

دسته : ,
برچست ها :

ورزش پس از جراحی لاغری


تاریخ انتشار پست : 1398/9/23 بازدید : 30

ورزش یکی از اثرگذار ترین عوامل در موفقیت جدیدترین روش جراحی لاغری  به حساب می آید. ورزش می تواند به بیماران جراحی لاغری کمک کند تا علاوه بر کاهش وزنی ایده آل و حفظ وزن جدید خود، سالم زندگی کنند. پس از عمل لاغری ، پزشک احتمالا به شما توصیه می کند که یک مربی ورزش حرفه ای انتخاب کنید که با توجه به نیاز ها، توانایی ها و اهداف کاهش وزنی تان برنامه ای مناسب برای شما تنظیم کند. اما ورزش بعد از جراحی لاغری چه اهمیتی دارد؟ چه زمان می توان فعالیت های فیزیکی و ورزش را پس از جراحی لاغری آغاز کرد؟ چه نوع ورزش هایی برای بیمارانی که جراحی لاغری داشته اند مفید تر است؟ در ادامه این مقاله به توضیح این موضوعات می پردازیم.

فواید ورزش بعد از جراحی لاغری

فعالیت های ورزشی پس از اسلیو معده ،بای پس ، ساسی بای پس   یا انواع دیگر جراحی لاغری، به بهبودی هر چه سریعتر بیمار کمک می کند. همچنین ورزش می تواند علاوه بر افزایش گردش خون و کاهش خطر لخته شدن خون، موجب تسریع بهبود جای بخیه حاصل از جراحی و بهبود عملکرد روده شود.

به طور کلی، ورزش می تواند موجب بهبود سلامت جسمانی و روانی پس از جراحی لاغری شود. ورزش تولید هورمون اندورفین را افزایش داده و از این طریق با استرس و افسردگی مبارزه می کند. بسیاری از بیماران به علت چاقی مفرط قبل از جراحی اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و زخم های روحی زیادی را با خود به همراه دارند. از این جهت ورزش می تواند روحیه از دست رفته آنها را به سرعت باز گرداند.

آیا ورزش می تواند مانع افتادگی و شل شدن پوست شود؟

با وجودی که جراحی لاغری فواید بسیاری دارد و می تواند موجب کاهش وزن و تناسب اندام فرد شود، اما متاسفانه مانع شل شدگی و افتادگی پوست پس از جراحی لاغری نخواهد شد. از این رو در صورتی که برای مدت زیادی به چاقی مفرط دچار بوده اید، ممکن است دچار افتادگی و شل شدگی پوست خصوصا در اطراف سینه، شکم، پهلو و ران شوید.

ورزش های قدرتی خصوصا بدنسازی تاثیر به سزایی در سفت شدن افتادگی های جزئی داشته و قادرند آنها را تا حد زیادی بهبود بخشند. با این وجود در اکثر موارد، برای حذف کامل این پوست های اضافه، نیاز به جراحی های زیبایی نظیر ابدومینوپلاستی یا لیفت یا پروتز سینه وجود خواهد داشت. بهتر است به این منظور ابتدا از یک جراح پلاستیک وقت مشاوره گرفته و با او مشورت کنید.

ورزش های مفید در ۱ الی ۶ ماه پس از جراحی لاغری

بیشتر پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که فعالیت های ورزشی را در روز های اول با پیاده روی آغاز کنند. ابتدا با یک یا دو روز در هفته آغاز کنید و پیوسته و کم کم آن را افزایش دهند.. اما دیگر ورزش های مفید در این مدت چه می باشند؟

پیاده روی

یوگا

رقص 

ورزش ها استقامتی

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد